Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 24. Hafta


23. Hafta 25. Hafta
Bu haftalarda özellikle el ve bacaklarınızda ödem oluşumunda artış olabilir. Yeterince sıvı tükettiğinizden emin olun. 
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bu haftalarda bebeğiniz bilincini kazanmaya ve hafızası bilgileri depolamaya başlar. Bebeğinizle sık sık konuşmanız zihinsel fonksiyonlarının gelişmesini destekleyecektir. Şu anda 21 cm boyunda ve yaklaşık 550  gr ağırlığında.  
 
Bebeğinizin tad alma duyuları gelişmeye başladığı için acı-tatlı tüm yediklerinize tepki verebilir. Kas ve kemik dokusu hızla gelişmeye devam ediyor. Bu haftadan itibaren bebeğinizin ve sizin kalsiyum ihtiyacı artacaktır. Doktor tavsiyesi ile kalsiyum takviyesi alabilirsiniz. Akciğerlerin içinde bulunan damarlar gelişmeye başladı‚ gelecek haftalarda akciğer daha fazla gelişip görevlerini tam olarak yerine getirebilecek.
 
Sizdeki değişiklikler;

Bu haftalarda özellikle el ve ayaklarda şişmeler olabilir. Ödemi azaltmak için yeterli oranda sıvı tükettiğinizden emin olun. Açık havada egzersiz ve yürüyüş yapmaya devam. Yürüyüşler sizin daha rahat bir doğum yapmanıza da yardımcı olacaktır.
 
Bu dönemden itibaren her hafta yaklaşık 500 gr almanız normaldir. Vücudunuz genişledikçe özellikle karın ve göğüslerde kaşıntı artacaktır. Sıvı alımı içerden de vücudu nemlendirmeye faydalıdır. Aynı zamanda nemlendirici losyonlarda rahatlamınıza yardımcı olacaktır.

24-28. hafta gebelik diyabetini anlamak için şeker yükleme testinin yapıldığı dönemdir. Glikoz yükleme testi ilk olarak 50 gram yapılır. Test sonucunun normalden yüksek çıkması durumunda 100 gram Oral Glikoz Tolerans Testi' nin (OGTT) yapılması gerekir. 

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR