https://www.facebook.com/v2.3/dialog/oauth?client_id=840747115991337&state=2671a2658b66da8077e88c4d00d468b4&response_type=code&sdk=php-sdk-5.0.0&redirect_uri=http%3A%2F%2Fwww.cocukgelisimi.com%2Ffacebooklogin%2Fweb_login&scope=public_profile%2Cpublish_actions%2Cemail">facebook ile bağlan
 • Üye Ol
 • Üye Giriş

 • Henüz üye olmadınız mı ?
  Üye olmak için tıklayınız

  Çocuk Gelişimi

  HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

  Çocuğumun gözünün bozuk olduğunu nasıl anlarım?


  Yetişkinler dahi bazen gözlerinde bir bozukluk olup olmadığını anlayamazlar ve şikâyetleri artığında göz doktoruna giderler. Yetişkin olarak bizlerin bile zor fark ettiği görme bozuklukları, çocuklar için bu açıdan daha büyük bir risk taşır.

  Çocuğunuzu inceleyerek görme bozukluğunun belirtilerini yakalayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun gözünde sürekli bir kayma varsa bunu fark ederek en kısa zamanda bir göz doktoruna götürmeniz gerekir. Ayrıca çocuğun dikkatinin dağınık olması, eline verilen objeleri arayarak bulması bazen görme merkezindeki bozuklukların habercisi olabilmektedir. 3 - 4 yaş civarındaki çocuklarda gözde sürekli çıkan arpacıklar da hipermetropi adı verilen bir görme kusurunun ilk belirtisi olabilmektedir.
   
  Dolayısıyla çocuğunuzun görsel davranışlarını izlemelisiniz. Çünkü bu durumlar göz kusurları hakkında ipuçları verdiği için son derece önemlidir. Ancak çok iyi gözlem yapsanız bile gözden kaçırabileceğiniz için çocuğunuzu 18 ile 24 ay arasında bir mutlaka göz muayenesine götürmeniz gerekir.  Özellikle göz tembelliğinin erken dönemde fark edilmesi tedaviyi kolaylaştırırken, 5 yaşında fark edilmesi tedaviyi oldukça zorlaştırmaktadır.
   
  Gözlük seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
  Çocuğunuza gözlük alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus gözlük camının ve çerçevesinin kırılmaya karşı dirençli olması gerektiğidir. Bu nedenle mineral gözlük camı yerine plastik cam sınıfına giren organik veya polikarbonat camlar tercih etmeniz gerekir.  Gözlük çerçevesini de aynı şekilde plastik olarak seçmeniz daha güvenli olacaktır. Çünkü bu tür camlar hem kırılmaya karşı dirençli hem de mineral camlara göre daha hafiftir.
   
  Çocuğunuzun gözlük numaraları çok yüksek ise indeks numaraları yüksek olan gözlük camları seçmeniz gerekir. Böylelikle cam inceltilerek, çocuğunuza daha iyi bir  estetik görünüm kazandırmış olursunuz. Gözlük camını seçerken bir diğer önemli husus ise, camın yüzeyinde antirefle denilen ince film tabakasının bulunmasıdır. Antirefle film tabakasının yararı ise camdaki yansıma minimuma düşürülerek, daha iyi bir estetik görünüm sağlar.

  İLGİLİ YAZILAR