https://www.facebook.com/v2.3/dialog/oauth?client_id=840747115991337&state=7009318ddd415c8bc3cbced292f247b4&response_type=code&sdk=php-sdk-5.0.0&redirect_uri=http%3A%2F%2Fwww.cocukgelisimi.com%2Ffacebooklogin%2Fweb_login&scope=public_profile%2Cpublish_actions%2Cemail">facebook ile bağlan
 • Üye Ol
 • Üye Giriş

 • Henüz üye olmadınız mı ?
  Üye olmak için tıklayınız

  Çocuk Gelişimi

  HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

  Hamilelikte vücut bakımı nasıl yapılmalı?


  Hamilelikte vücut bakımı normal zamanlara oranla daha zordur. Hamilelik her yönüyle dikkat ve bakım isteyen bir süreçtir. Hamilelik döneminde vücudunuza göstereceğiniz ilgi, hem sağlıklı bir gebelik geçirmenize hem de doğum sonrasında vücudunuzun kısa sürede eski haline dönmesine yardımcı olacaktır.
   
  Hamilelik sırasında günlük yıkanma alışkanlık haline getirilmelidir. Hamilelik döneminde aşırı çalışma gösteren hormonlar normal terleme oranınızın üstünde bir terleme yaşamanıza sebep olur. Bunu engelleyebilmek için ne yazık ki yapılacak hiçbir şey yoktur. Yapılabilecek tek şey normalde banyo yapmaya ayrılan sürenin artırılması ve gün içinde bir kaç kez duş alınmasıdır. Banyo esnasında suyun çok soğuk ve çok sıcak olmaması gereklidir. Önerilen su sıcaklığı 36-37 derecedir. Hamilelik süreci, bir kadının vücudunda birçok değişimi hızlı bir şekilde yaşadığı bir dönemdir. Ciltte, saç ve tırnaklarda hatta diş ve dişetlerinde de birçok değişimler meydana gelir.
   
  Hamilelik döneminde vücudunuzda belki de en çok özen göstermeniz gereken yer göğüslerinizdir. Bu dönemde şişen göğüslerde çatlak oluşmaması için ılık bir duştan sonra nemlendirici kremlerle göğüslere masaj yapılmalıdır ve büyümenin ağrıya neden olmaması için alttan destekli sutyenler kullanılmalıdır.
   
  Hamilelikte en çok şikâyet edilen konu ise vajinal akıntılardır. Bu vajinal akıntının sizde yaratabileceği rahatsızlığa karşı yapabileceğiniz şeyler vardır. Çamaşırlarınızı sık aralıklarla değiştirebilir veya kendinizi daha temiz ve rahat hissetmeniz için günlük ped kullanabilirsiniz. Pedler ıslaklığı azaltmaya yardımcı olacaktır. Eğer fazla miktarda sarı ve yeşil renkli, kötü kokusu olan akıntı meydana gelirse doktora gitmek gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerekli görülürse ağızdan ilaç veya vajinal fitiller kullanılması tavsiye edilebilir.

  ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

  İLGİLİ YAZILAR