Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Yenidoğan Bebeğin Refleksleri Nelerdir?


Yeni doğmuş bir bebeğin isteği dışında yaptığı davranışlara refleks denir. Refleksler dış dünyaya karşı bebeğinizin kendisini korumak için yaptığı doğal davranışlardır. 

Doğuştan gelen reflekslerin birçoğu sonradan unutulur ve yerini bebek geliştikçe daha güçlü reflekslere bırakır. Yenidoğan bebeğinizde altı temel refleks vardır.


Sıçrama veya Moro Refleksi
Bebeğinizin ani veya yüksek seslere verdiği tepkidir. Moro refleksinde‚ bebeğiniz bacaklarını, kollarını ve parmaklarını aniden gerer, kafasını geriye atar, sonra kollarını göğsüne doğru geri çekip yumruklarını sıkar. Bu refleks genellikle bebeğiniz 4-6 aylık olduğunda kaybolur.

Babinski Refleksi
Bebeğinizin ayak tabanı‚ topuktan parmağa doğru hat şeklinde çizildiğinde ayağı içe kıvrılır ve parmaklar yukarı kalkar. 6 ayla 2 yıl arasında bu refleks kaybolur, sonradan parmaklar içe kıvrılmaya başlar.

Emme Refleksi
Bebeğinizin yanağına hafifçe dokunduğunuzda yüzünü çevirir, ağzını açar ve emmeye hazır hale geçer. Memenizi verdiğinizde de kuvvetlice emer. Bebeğiniz 3-4 aylıkken bu refleks geçer.

Yakalama Refleksi
Bebeğinizin avucuna ya da ayaklarına bir şey dokundurduğunuzda yakalamaya çalışır. Bebeğin yüzü öne bakarken, kolları bükülmüşken ve işaret parmağı avuç içine doğru sıkılmış durumdayken, bebeğin eli parmağınızı tutacak şekilde bükülür. Bebeğinizin bu refleksi tüm vücut ağırlığını destekleyecek kadar güçlü olabilir ve genellikle 3-4 aylıkken kaybolur.

Yürüme Refleksi
Bebeğinizi koltuk altlarından desteklenmiş bir şekilde düzgün bir yüzey üzerinde ayakta tuttuğunuzda, adım atacakmış gibi, önce bir bacağını, ardından da diğerini kaldırır. Bu refleks dördüncü günden sonra belirginleşir. Genellikle 2 ay sürer. Bu refleksin varlığı bebeğin erken yürüyeceğine işaret etmez.

Tonik Ense Refleksi
Bebeğinizi sırt üstü yatırdığınızda kafasını bir tarafa yatırır, döndüğü taraftaki kol ve bacağını ileri uzatır ve karşı yöndeki uzuvlarını büker, adeta savunma pozisyonu alır. Bu refleks 6 ay içinde kaybolur.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR