https://www.facebook.com/v2.3/dialog/oauth?client_id=840747115991337&state=46e3715d02c6a43ab4a5cccaf648f2a3&response_type=code&sdk=php-sdk-5.0.0&redirect_uri=http%3A%2F%2Fwww.cocukgelisimi.com%2Ffacebooklogin%2Fweb_login&scope=public_profile%2Cpublish_actions%2Cemail">facebook ile bağlan
 • Üye Ol
 • Üye Giriş

 • Henüz üye olmadınız mı ?
  Üye olmak için tıklayınız

  Çocuk Gelişimi

  HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

  Doğumu izleyen bir hafta içinde bebekler nasıl gelişir?


  Bebeğinizin ilk haftası önemli değişikliklerin yaşanacağı bir haftadır. Ana rahminde her ihtiyacı beklenmeden karşılanırken, artık bebeğiniz acıktığını ya da bir yerinin ağrıdığını ağlayarak size anlatmaya çalışır.

  Genel Durum
  Bebeğiniz bir haftalık olduğunda fetüse benzeyebilir ve fetüs gibi davranabilir. Çoğunlukla kıvrılarak uzun süre uyur. Kısa süreli olarak hareketlense de sonra tekrar enerjisini toplaması gerekir.

  Beslenme
  Bebekler genelde 2,5 kg ile 3,3 kg arasında doğarlar. Bu dönemde bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmeleri yeterlidir. İlk dönemde vücutlarındaki su miktarının fazlalığından dolayı yüzde % 10’luk kilo kaybederler, 10 güne kadar normal kilolarına dönerler.

  Uyku
  Bebekler, doğdukları bir haftalık dönemde 15-20 saat kadar uyurlar. Bu yüzden bebeğinizin güvenli uyku ortamında olmasını sağlayın, aşırı ısıdan kaçının ve dumansız bir ortamda olmasına dikkat edin. Bir haftalık bebeklerin beslenme sırasında uykuya dalmaları ve uyandırılmaları genelde zordur. Çünkü bebekler için beslenme çok enerji gerektiren yorucu bir iştir. Bebeğiniz uyurken enerji tasarruf eder ve büyüme hormonları salgılar.

  Fakat bebeğiniz sürekli uyuyorsa, kan şekerinin düşük olup olmadığının kontrol edilmesi gerekebilir. Bu durumlarda bebeğinizin bir uzman tarafından kontrol edilmesini önemlidir.

  Davranış
  Bebeğinizin ilk haftasında çok sessiz olabilir. Ara sıra ağlamaları size evde olduklarını hatırlatmak içindir. Beslenmek için uyanırlar ve bir süre uyanık kalıp sonra yine uykuya dalarlar. Bazen tamamen uyanık olup sizi izlerler ve çıkardığınız seslere tepki verebilirler. Bu dönemde bebeğinizin davranışları ile ilgili değerlendirme yapmaya çalışmayın. Çünkü birçok bebek beslendiklerinde, kendilerini rahat hissettiklerinde pasif ve sakin olurlar. Ağlamaları ve daha talepkar olmaları için daha büyümeleri ve daha olgunlaşmaları gerekir.

  Göbek Kordonunun Bakımı
  Bebeğinizin göbek kordonu klempi artık çıkarılmıştır ve geriye kuruyarak düşmesi beklenen kordon kalıntısı kalmıştır. Bu da zaten kısa bir süre içerisinde göbekten ayrılacaktır. Bebeğinizin bezinde veya tulumunda kordon kalıntısından gelen kan varsa veya kordon ıslaksa, göbeği temizlerken biraz daha dikkatli olun ve temiz bir pamuk tampon ile göbeği kuru tutun. Bunun en iyi zamanı bebeğe banyo yaptırdıktan sonrasıdır.

  Hijyen
  Bebek banyosunun nasıl yapılacağı hastanede gösterilmiş olabilir ya da daha önce bebek yıkamış olabilirsiniz. Eğer öyle değilse, bebeğinize banyo yaptırmak sizin için biraz ürkütücü olabilir. Kendinize güvenmek için gerekli olan şey zaman ve pratiktir. Bebeğinize her gün banyo yaptırmak gibi bir zorluluğunuz yoktur. Normal banyo yapılan günler dışında kalan aradaki günlerde bir damla banyo solüsyonu katılmış ılık suyla bebeğinizi silebilirsiniz. 

  ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

  İLGİLİ YAZILAR