https://www.facebook.com/v2.3/dialog/oauth?client_id=840747115991337&state=a201b9e1bcd72da34c2bf15bef5b9752&response_type=code&sdk=php-sdk-5.0.0&redirect_uri=http%3A%2F%2Fwww.cocukgelisimi.com%2Ffacebooklogin%2Fweb_login&scope=public_profile%2Cpublish_actions%2Cemail">facebook ile bağlan
 • Üye Ol
 • Üye Giriş

 • Henüz üye olmadınız mı ?
  Üye olmak için tıklayınız

  Çocuk Gelişimi

  HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

  Apgar Testi nedir?


  Apgar Testi bebeğiniz doğduktan sonra, birinci ve beşinci dakikalarda gerçekleştirilen ve bebeğin genel sağlık durumunu anlamak için yapılan bir testtir.  Apgar Testi‚ Dr. Virginia Apgar tarafından 1952 yılında geliştirilmiş ve o tarihten itibaren tüm dünyada yayılarak kullanılmaya başlanmıştır.

  Apgar testinde bebeğin genel sağlık durumu 1'den 10'a kadar puan verilerek değerlendirilir. Test sonuçları 7-10 arasında ise; bebeğiniz iyi-mükemmel durumdadır ve bu durumdaki bebeklere doğum sonrası rutin bakım uygulanır. Test sonuçları 4-6 arasında ise; nefes alırken yardıma ihtiyaç duyabilir. Doktor tarafından veya yenidoğan bakım hemşiresi tarafından bebeğin burun deliklerini vakumlama ya da bebeğe masaj yapma gibi basit şeyler olabilir ya da oksijen takviyesi anlamına da gelebilir. Test sonucu 4’ün altında ise; bebeğe hemen yaşam kurtarıcı müdahale yapılması gerekir. 

  Geçmiş yıllarda ilk 5 dakikada düşük puan alan bebeklerin ileride nörolojik problemler yaşayacağı düşünülürken‚ yapılan araştırmalar bu bebeklerin çoğunun sonradan sağlıklarına kavuşup normale döndüklerini göstermiştir.

  Apgar testinde bebeğin görünüm‚ nabız‚ resfleks‚ aktivite ve solunumuna bakılarak değerlendirme yapılır. Her  kategori 0-2 arasında değerlendirilir ve en yüksek puan 2 dir.
   
  APGAR TABLOSU
  KATEGORİ PUANLAR
    0 1 2
  Görünüm Soluk ve mavi Vücut pembe‚ uzuvlar mavi Pembe
  Nabız Saptanamıyor. 100’ün altında. 100’ün üstünde
  Refleks yanıtı Uyarılara yanıt vermiyor. Yanıt veriyor. Çığlık çığlığa ağlıyor.
  Aktivite Zayıf. Uzuvlarda biraz hareket var. Aktivite fazla
  Solunum Yok. Yavaş ve düzensiz. İyi (ağlama)
   

  ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

  İLGİLİ YAZILAR