Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?


Bebeklerde kullanılan bebek bezi çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda gelişen teknoloji ile üretilen bezler‚ bebeğinizin poposunu açık bırakmışsınız gibi hava almasını sağlamaktadır.

Bebek bezi, bebeğinizin 2,5 - 3 yaşına kadar ihtiyaç duyacağı ürünlerin başında gelir. Bebeğinizin bezini seçerken, onun gelişim özelliklerini bilmeniz ve ona uygun ürünü seçmeniz gerekir.

Bebek bezi seçiminde dikkat etmeniz gerekenler;

  • Bebek bezi seçerken, iki tür bezin olduğunu unutmamak gerekir. Bunlardan biri, bir defa kullanılıp atılabilen, diğeri ise, yıkanıp tekrar kullanılabilendir. Yıkanıp tekrar kullanılan bezler bebeğinizde pişiğe neden olabilir.
  • Bebek bezinin uygun büyüklükte olması, bebeğinizin rahatlığı açısından önemlidir.
  • Bezin emici olması, pişik ihtimalini en aza indirir.
  • İdrar ve dışkı etkisini azaltacak katmanların olması gerekir.
  • Dermatolojik olarak test edilmiş ve cilde zarar vermediği ispatlanmış olmalıdır.
Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?
Pişik, bezin sürtünmesi, dışkı ve idrarın bebeğin bez bölgesinde yaptığı tahriş veya mantar enfeksiyonu sonucu kızarıklık, sulantı bazen de açık yara şeklinde ortaya çıkabilir.

Hijyen eksikliği, bezin yeterince sık değiştirilmemesi, kalitesiz bez kullanılması, cildin tahriş edici maddelere uzun süre maruz kalması pişiğin nedenlerindendir. Bu yüzden bez seçimi çok önemlidir. Pişikten korunmak için doğru boyda, uygun çocuk bezi seçilmesi ve bebeğin altının günde 5-6 kez değiştirilerek yeterli temizliğinin yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR