Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte Sırt Ağrısı


Hamilelikte sırt ağrısının nedenleri

Hamilelik boyunca en sık duyulan şikayetlerden biri de sırt ağrılarıdır. Bu ağrılar genelde pelvis ile omurganın buluştuğu sakroiliyak ekleminde hissedilir. Ayrıca özellikle 3. trimester içindeyseniz sırtın üst bölgelerinde ve omuzlarınızda da ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrıların birden çok nedeni olabilir.
 
  • Kilo alımı
Tipik bir hamilelik süresince 11 ile 16 kg arasında kilo alması beklenir. Alınan bu kilolar normal olsa da omurganız için ekstra yük demektir. Bu da sırt ağrılarına neden olur. Büyüyen uteru ve bebeğin ağırlığı pelvis ve sırt bölgesinde damar ve sinirlerinize baskı yapabilir.
 
  • Duruş değişiklikleri
Hamilelik ister istemez vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Bunun sonucunda da yavaş yavaş, çoğu zaman siz farkına bile varmadan, duruşunuz ve hatta hareket edişiniz bile değişebilir. Bu da sırt ağrılarına neden olabilir.
  • Hormonal değişiklikler
Hamilelik esnasında vücudunuz relaxin adında bir hormon salgılar. Bu hormon doğumu kolaylaştırmak için pelvis bölgesindeki bağların rahatlamasını ve bu bölgedeki eklemlerin daha esnek olmasını sağlar. Aynı hormon omurganızı destekleyen bağların da çözülmesini sağlayarak dengesizlik ve ağrıya neden olabilir.
  • Kas ayrışması
Uterus genişledikçe göğüs kafesinden pubis kemiğine uzanan iki parallel kas grubu (rektal abdominis kası) birbirinden ayrılabilir. Bu ayrışma sırt ağrısını arttırabilir.
 
  • Stres
Duygusal stress sırttaki kasların gerilmesine neden olabilir ve sırt ağrısı veya spazmları şeklinde hissedilebilir. Hamileliğinizin stresli dönemlerinde sırt ağrılarınızın arttığını hissedebilirsiniz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR