Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 15. Hafta


14. Hafta 16. Hafta
Hamileliğin bu haftasında rahiminizi artık dışarıdan elle hissedebilirsiniz. Elinizi karnınıza koyduğunuzda elinize top gibi, yumuşak bir kitle gelecektir. Birkaç hafta içerisinde bebeğinizin varlığı dışarıdan da anlaşılacaktır. 
 
Bebeğinizin gelişimi;

On beşinci haftada bebeğinizin boyu 9-10 cm, ağırlığı ise 50-60 gr arasındadır ve bebeğiniz artık mimik hareketlerini yapmaya başlar. Bu hafta da bebeğinizin kas ve kemik gelişimi sertleşerek ve güçlenerek devam eder. Bazen kol ya da bacaklarını hareket ettirebilir. Bebeğinizin kulağın iç bölümündeki kıkırdak kıvamındaki kemikler artık iyice olgunlaşır. Derisi hala çok incedir fakat kirpikler ve saç telleri kalınlaşmaya başlar. Amniyotik sıvıyı içmeyi alışkanlık haline getiren bebeğiniz, yeni bir deneyim kazandığı için bazen hıçkırabilir.
 
Sizdeki değişiklikler;

Hamileliğinizin başladığı günden bu yana 2-3 kilo almanız normaldir. Eğer biraz daha fazla veya az ise çok kaygılanmayın, çünkü her kadın farklı hızda kilo alır. Hamileliğe iyice alışmışken, şimdi ve ilerleyen günlerde beklenmedik bir semptomla karşılaşabilirsiniz. Örneğin burun tıkanıklığı gibi; bunun nedeni hormonal değişiklikler ve artan kan akışı sebebidir. Oldukça sıradan olan bu duruma hamilelik kaynaklı burun yanması denir. Bazı anne adayları burun kanamasından da şikâyetçi olabilir. Burun kanamalarının sebebi de artan kan yoğunluğu ve burundaki kan damarlarının genişlemesidir.
 
Cildinizdeki değişiklikler ise hamileliğin on beşinci haftasından itibaren artış gösterebilir. Bazı anne adayları bu konuda yersiz endişelere kapılır. Çünkü bu durum geçicidir ve hamilelik sonrasında büyük bir kısmı kaybolur.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR