Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Doğum sonrası depresyonu nedir?


Hamilelik sürecinde ya da doğumdan sonraki bir yıl içinde ortaya çıkan depresyona doğum sonrası depresyon diğer adıyla postpartum depresyon denmektedir.

Annelik duygusu, kadın psikolojisindeki temel duygulardan biridir. Yeni anne olan kadın, çeşitli nedenlerle farklı duygular yaşamaktadır. Bebek sahibi olmak mutluluk veren bir olaydır, ancak anne olmanın getirdiği değişikliklere uyum sağlamak zaman alabilir.

Birçok kadın anne olduktan sonra hafif hüzün ve kaygı hisseder, ruh halinde değişiklikler görülür. Bu belirtiler normalde 1-2 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Az görülen, ancak daha ağır sorunlar doğum sonrası depresyon ve psikozdur. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde sinsice başlar ve birkaç ay içinde düzelebiir. Ancak bazı vakalarda depresyon hali 1-2 yıla kadar da sürebilir.

Depresyon yaşayan anne, bebeğiyle birlikte mutlu zaman geçirememe ve başka şeylerden zevk alamama durumu yaşayabilir. Fiziksel belirtiler arasında‚ çok fazla ya da çok az uyuma, devamlı ağlama ya da ağlayacak gibi hissetme, yorgunluk ve bitkinlik, kronik baş ya da eklem ağrıları bulunur. Bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan annelerin acilen psikolojik yardım alması gerekir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR