Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 40. Hafta


39. Hafta 41. Hafta
Bu hafta dokuz aylık bekleyiş muhtemelen sona eriyor. Hayatınızın en güzel deneyimini bu hafta yaşayacaksınız. Tüm hazırlıklarınızı tamamladınız artık onu kucağınıza almanın ve doyasıya koklamanın vakti geldi. Rahat bir doğum olmasını diliyoruz.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğiniz uzun süredir sesini duyduğu annesine ve babasına kavuşmaya artık hazır. Bebeğiniz tüm gelişimini tamamladığı ve hareket edemeyecek kadar büyüdüğü için dış dünyaya çıkmak istiyor. Şu anda 48-50 cm ve yaklaşık 3400 gr ağırlığındadır.

Bebeğinizin beslenmesini ve oksijen alımını sağladığı göbek kordonunun uzunluğu yaklaşık 50 kalınlığı ise 1.3 santimetre civarındadır. Cildini kaplayan ve verniks adı verilen kremsi madde ortadan kaybolmaya başlar. Aynı şekilde lanugo adı verilen tüyler de büyük ölçüde dökülmüştür.
 
Sizdeki değişiklikler;
Dokuz aylık bekleyiş bu hafta sona eriyor. Bu hafta bebeğinizi kucağınıza alma ihtimaliniz çok yüksek.
 
Bazı bebekler 40. haftanın sonunda doğmak istemeyebilir. Endişe etmeyin. Bu gibi durumlarda doktorunuz doğum için bir-iki hafta daha bekleyebilir. Doğum için beklenilen ilave süre de tamamlandıktan sonra  suni sancı ile doğumu başlatmayı deneyebilir. Eğer suni sancıyla da bebeğiniz doğmazsa sezeryan ile doğum gerçekleştirilir.
 
Şimdiden güzel bir doğum geçirmenizi diliyoruz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR