Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 26. Hafta


25. Hafta 27. Hafta
Bu hafta, bebeğinizin boyu yaklaşık 35 cm, ağırlığı 760 gram kadardır. Akciğer gelişimi hızla devam etmektedir. Bebeğin en geç gelişimini tamamlayan hayati organı akciğerleridir. Bu nedenle erken doğan bebeklerde en sık ortaya çıkan problem solunum sıkıntısıdır.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğiniz bu haftadan itibaren oldukça aktiftir. Amniotik sıvı bebeğinizin rahat hareket edebileceği kadar boldur. İşitme duyusu gelişmiştir, bebeğiniz müziğin ritmine göre hareket edebilir. Sesli uyarılarda nabzı hızlanabilir.
 
Bebeğinizin beyin fonksiyonları normal bir yenidoğan bebeğinkine benzer. Yani beyin uyku ve uyanıklık dönemlerine ait özellikleri ayırt edilebilir. Akciğerler gelişimlerini sürdürmekte, fakat hala tam olarak fonksiyon görmeye hazır değildir.

Şimdiye kadar kapalı olan gözlerini bebeğiniz bu haftadan itibaren kırpıştırmaya başlar. Saçlar gibi kirpikler de büyümektedir. Bebeğinizin tam anlamıyla doğduktan bir yıl sonra netleşecek olan göz rengi, bu haftadan itibaren oluşmaya başlar.
 
Sizdeki değişiklikler;

Bu haftadan sonra rahminiz, her hafta 1 cm büyüyecektir. Sağlıklı bir beslenme uyguladıysanız 6-8 kilo almış olmalısınız. Kilo ile birlikte vücudunuz su tutmaya da başlayabilir. Özellikle yüz bölgesinde belirli bir şişlik göze çarpacaktır. Bu hormonal bir durumdur ve bol sıvı tüketmeye devam etmelisiniz. Aşırı bir şişliğin olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.
 
Hamileliğinizin bu haftasında, en büyük şikayetleriniz; ani kasılmalar ve ağrılar olacaktır. Bunun nedeni; vücudunuzun doğum provası yapıyor olmasıdır. Gelen kasılma sayısı günde 4 defayı aşmamalıdır. Aksi takdirde erken doğum başlayabilir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR