Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 18. Hafta


17. Hafta 19. Hafta
Bu hafta ile birlikte artık karnınızı saklamanız imkansız. Bugüne kadar sadece bol kıyafetlerle idare ettiyseniz, artık hamile kıyafetlerine geçme zamanı gelmiş demektir.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğiniz iyice hareketlenmeye başladı. Henüz hareketlerini hissetmediyseniz birkaç hafta içerisinde kıpırtılarını hissetmeye başlarsınız. Şu anda 13-14 cm boyunda ve yaklaşık 130-140  gr ağırlığında. Bebeğiniz kaşları belirginleşti ve kirpikleri uzamaya başladı.

Bebeğiniz uyku ve uyanık olma periyodlarını kendince belirlemeye başladı. Hatta sevdiği uyku pozisyonu seçmekte ve vücudunu sevdiği uyku pozisyonuna sokabilmekte. Bebeğinizin kemikleri gelişmeye ve sertleşmeye devam ediyor.
 
Bebeğinizin cinsel organının gelişimi tamamlanmak üzere. Bebeğiniz kız ise; pelvis içinde gelişen yumurtalıklarda ilkel yumurta hücreleri belirmeye başladı. Bunlar daha sonra hayatı boyunca sahip olacağı ve menopoza kadar her adet döneminde tüketecekleri yumurta hücrelerine dönüşecekler. Aynı zamanda rahim oluşumunu tamamladı. Bebeğiniz erkek ise; prostat bezi gelişimini tamamladı.
 
Bebeğiniz bu haftayla birlikte parmağını emebilir. El ve ayak parmaklarını sık sık açıp kapar. Plasenta gelişimini tamamlamıştır ve bu haftadan sonra kalınlığı artmaz, sadece çap olarak büyür.
 
Sizdeki değişiklikler;

Bebeğinizin hareketlenmesi ve büyümesiyle birlikte hareketlerini hissetmeye başlıyorsunuz. Henüz hissetmediyseniz telaşlanmayın çok yakında tekmelerini hissedeceksiniz.Bu haftaya kadar yaklaşık 2‚5-5 kilo almanız normaldir.
 
Göğüs ucundaki halkalar koyulaşır ve göbeğinizin altında koyu renk bir çizgi oluşmaya başlar. Geceleri uyumakta güçlük çekmeye başlamış olabilirsiniz. Sırtınızı ve ayaklarınızın altını yastıkla desteklemeniz uyumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca rahatlatıcı bitki çaylarını da yatmadan önce içebilirsiniz.
 
Bu haftalarda vajinal akıntılarda artış görülebilir. Yine düz kas gevşemelerine bağlı olarak ani tansiyon düşmeleri görülebilir. Yatar pozisyondan ayağa yavaş hareketlerle kalkmaya özen gösterin. 35 yaşın üstündeki anne adaylarında ya da üçlü testte şüpheli durum saptananlarda amniyosentez bu haftalarda yapılır.

Bebeğinizin kemikleri sertleşirken sizin kalsiyum depolarınızı kullandığı için doktorunuza danışarak ilave kalsiyum desteği alabilirsiniz. Baş ağrılarınızda artma olabilir‚ ilaç kullanmanız gerekiyorsa doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR