Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Doğum sonrası tekrar adet görmeye ne zaman başlanır?


Doğum sonrasında adet kanamasının başlaması doğum yapan annenin emzirmesi ile ilişkilidir. Normal ya da sezaryen doğum yapmış olmanın, annenin doğumdan sonra yeniden adet görmesi üzerinde özel bir rolü yoktur. Her iki doğum biçiminde de, eğer anne doğumdan sonra herhangi bir ek gıda vermeden bebeğini sadece emzirerek besliyorsa, ortalama üç buçuk dört ay sonra ilk adetini görür.

Doğumdan sonra anne bebeğini emzirmiyorsa, adet kanaması ilk iki hafta içinde bile gerçekleşebilir. Bazı doğum sonrası vakalarda ise anneler 10 ayın sonuna kadar adet görmeyebilir. Doğum yapan anne 10 ayın sonunda hala adet görmemiş ve hamile değilse doktor kotrolünden geçmesi gerekir.

Adetin yeniden başlaması ve düzenli hale gelmesi emzirme süresi ve sıklığı ile ilgilidir. Bunun nedeni ise emzirmenin devam etmesi ile prolaktin adı verilen süt hormonunun salgılanmasıdır. Prolaktin hormonu yumurta gelişimini sağlayan hormonal düzenin oluşmasını baskılar. Yumurtlama baskılandığında adet kanaması oluşmamaktadır. Zaman içinde emzirmenin azalması ile yumurtlama üzerindeki baskılama kalkar ve düzenli adet kanamaları başlar.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR