Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte babanın rolü


İlk hamileliklerde, sadece anne adayları değil, baba adayları da daha önce yaşamadıkları farklı bir süreçten geçerler. Anne adayı, hamileliği boyunca hormanlarındaki değişikliklerden dolayı,  farklı ruh hallerine bürünebilir, zaman zaman endişeliyken, kısa bir süre sonra sabırsız ya da tahammülsüz olabilir. Bu nedenle bebek bekleme döneminde  eşlerindeki bu değişimler, baba adaylarını da önemli ölçüde etkiler.

Baba adayının yeni rolüne uyum sağlaması için geçirdiği psikososyal değişim, anne adayının yaşadığı değişimlerden daha zor olabilir. Baba adayı, bu süreçte yakın çevresindeki diğer babaları gözlemleyerek, yeni rolüne daha kolay uyum sağlayabilir. Ayrıca, baba adayı da anne adayı ile birlikte doğum öncesi bakıma dahil edilmeli ve hem hamilelik hem de doğum sonrası dönem için babalık rolüne hazırlanmalıdırlar.
 
Öncelikle baba adayı, hamilelik dönemi boyunca‚ eşinin ruh halinin değişken olduğunu, sabırlı davranması gerektiğini bilmelidir. Bu dönemin özel bir süreç olduğunu akılda tutmalı ve baba adayı davranışlarını buna göre yönlendirmelidir.


ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR