Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 31. Hafta


30. Hafta 32. Hafta
Artık sancılarınız şiddetli ise ve sıklıkla tekrarlanıyorsa bu bir erken doğum belirtisi olabilir, bu nedenle sancılandığınızda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Hamileliğinizin 31. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 41 cm, ağırlığı 1500 gram kadardır.

Bu haftalarda bebeğinizin kilo alımı boy uzamasından daha fazla olur. Kemikleri gelişen ve hızla güçlenen bebeğiniz, bu haftalarda en çok kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bilinci gayet yerinde olan bebeğiniz, gözlerini sıklıkla açar ve kapar. Bütün ışık oyunlarına tepki verir ve ışıktan hoşlanır. Anne karnının karanlık ortamında bile, dış dünyadaki ışıkların farkına varabilir.

Bebeğinizin akciğerleri ve sindirim sistemi hemen hemen tamamen gelişmiştir. Ayrıca, bebeğiniz cilt altına yağ depolamaya devam ettiğinden dolayı, cildi kırmızı renkten yenidoğan bebeklerdeki gibi pembe renge dönmüştür.
 
Sizdeki değişiklikler;
Bu hafta 10-12 kilo almış alabilirsiniz ve artan kilo ile birlikte hamilelik şikâyetlerinizde de artış olabilir. Rahminizin ve bebeğinizin büyümesiyle birlikte, sindirim ve dolaşım sisteminiz zorlanmaya başlayabilir.
Göğüs sıkışmaları ve nefes daralmaları yaşamanız çok doğaldır. Ayrıca kendini doğuma hazırlayan rahminizin kasılmaları doğum sancısı ya da adet sancısına benzer ağrılara neden olabilir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR