Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 29. Hafta


28. Hafta 30. Hafta
Bebeğinizin doğumu gün geçtikçe yaklaşıyor. Süt bezleriniz çalışmaya başladığı için göğsünüzden kolostrum isimli sıvı gelebilir. Bu çok normaldir‚ endişelenmeyin.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğiniz dış dünyaya hazırlanmaya başladı. Yağ depoları hızla artıyor‚ yağ artışı dış dünyada vücut ısısını dengelemesi için gerekli. Şu anda 37 cm ve yaklaşık 1250 gr ağırlığındadır.
 
Bebeğinizin bağışıklık sistemi güçlenmeye başladı‚ doğum sonrasında da anne sütündeki antikorlar bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli rol oynayacak. Kafa ve vücut büyüklüğü giderek orantılanıyor. Bebeğiniz ışık‚ ses ve tatlara karşı oldukça duyarlı. Onunla konuşmanız zeka gelişimini de destekleyecektir. Kemik ilikleri alyuvar (kırmızı kan hücreleri) üretmeye başladı. Bu dönemde erkek bebekler androjen hormonu, kız bebekler ise prolaktin hormonu üretmeye başlar.
 
Sizdeki değişiklikler;
Geceleri yaşadığınız uykusuzluk problemi gün boyu gergin ve yorgun olmanıza neden olabilir. Gün içerisinde vakit buldukça dinlenmeye çalışın.
 
Hala işe gidip geliyorsanız‚ otururken bacaklarınızı altına küçük bir tabure koymanız ödem oluşumunu azaltacaktır. Rahminizin yaptığı baskıyla sık sık idrara çıkma gereksinimiz de artmış olabilir. Bacaklarınızdaki krampları hafifletmek için masaj yapmak ve ayaklarınızı uzatarak oturmak faydalı olacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR