Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 28. Hafta


27. Hafta 29. Hafta
Bebeğinizin doğumu gün geçtikçe yaklaşıyor. Rahat bir doğum gerçekleştirebilmek için günlük yürüyüşlerinizi aksatmayın. Bebeğiniz artık sesinizi tanıyor‚ onunla sık sık konuşabilirsiniz.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğiniz 3. trimester dönemine girmesiyle birlikte hergün daha fazla kilo almaya ve yağlanmaya başlayacak. Vücudu yağlandıkça daha yuvarlak bir görünüm almaya başlıyor. Şu anda boyu 35 cm ve yaklaşık 1100 gr ağırlığındadır.
 
Kas ve kemik oluşumu hızla devam ediyor. Eğer herhangi bir erken doğum nedeni ile karşılaşılırsa bebeğin yaşam şansı %90 'dır. Yaşam destek ünitesine bağlanarak hayatına devam edebilir ve gelişimini tamamlayabilir.
 
Sizdeki değişiklikler;
Henüz glikoz testi yaptırmadıysanız, geç kalmadan gebelik diyabetine yönelik testinizi yaptırmalısınız. Test sırasında kan uyuşmazlığınız varsa bunu mutlaka doktorunuza hatırlatın. Şu ana kadar 7-9 kilo almanız normaldir. Eğer fazla kilo aldıysanız beslenmenize dikkat etmeli ve yürüyüşlerinizi aksatmamalısınız. Fala kilo alımı hamileliğinizin daha zorlu geçmesini ve doğum sonrası kilo kaybetmenizi zorlaştıracaktır.
 
Rahim büyüdüğünden dolayı, artık kaburgalara dayanmış olabilir. Bu nedenle, bel ve sırt ağrılarınızda artış olabilir. Bu dönem ve gelecek haftalarda uykusuzluk çekmeniz çok normal. Yatmaya yakın atıştırıyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmalısınız. Uyumanıza yardımcı olacak bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Aynı zamanda da bacaklarda varis ve şişliklerde görülebilir. Göğüslerden kolostrum adı verilen ilk süt salgısı gelebilir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR