Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 25. Hafta


24. Hafta 26. Hafta
Hamileliğinizin bu haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 30 35 cm, ağırlığı 650-700 gram kadardır. Bu haftada, bebeğinizin omurilik yapıları, kemik, eklem ve bağlarıyla şekillenmeye başlar.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Yirmi beşinci haftada bebeğinizin cildi artık şeffaf görünümünü kaybetmektedir. Kalp atışları stetoskop ile veya bebeğin pozisyonu da uygunsa karnınıza kulağını dayayan biri tarafından duyulabilir. Bebeğinizin kulağı tam anlamıyla gelişmiş ve yüksek seslere tepki verir hale gelmiştir.

Bu haftada bebeğinizin beyni hızla gelişimini sürdürmektedir. Baş gövde orantısı normale gelmiş ve kalın bağırsakta bebeğin ilk kakası olan mekonium birikmeye başlamıştır.
 
Sizdeki değişiklikler;

Hamileliğinizin bu haftasında kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca bacaklarınızda belirgin varisler, kaçınılmaz bel ve sırt ağrıları hissedebilirsiniz. Genişleyen rahiminiz nedeniyle artık daha fazla baskı hissedebilir ve bu yüzden rahat edebilecek bir pozisyon bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu hafta çeşitli vajinal akıntılar olabilir. Renksiz, kokusuz hafif sarı renkli olan bu akıntılar normal olup hormonal sebeplidir.
 
Hamileliğinizin bu haftasında şeker yüklemesi ve kan sayımı yapılmalıdır.
Doktorunuz 14-18. haftalarda 50 gr şeker yükleme testi isteyecektir. Bu test ile daha önce şeker hastalığı olmayan anne adaylarında bile sadece hamilelikte ortaya çıkan, anne ve bebeği olumsuz etkileyen şeker hastalığı açığa çıkarılmaya çalışılır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR