Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 23. Hafta


22. Hafta 24. Hafta
Bu haftadan itibaren iştahınız açılabilir‚ şimdiye kadar yaklaşık 6-7 kilo almış olabilirsiniz. İlerleyen haftalarda kilo alımınız hızlanacağı için bu dönemde dengeli beslenmeye dikkat etmeli yağlı ve karbonhidratlı besinlerin tüketiminde aşırıya kaçmamalısınız.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bu haftalarda doktor kontrolüne gittiğinizde, bebeğinizin gülümsediğini ve parmağını emdiğini görebilirsiniz. Şu anda 20 cm boyunda ve yaklaşık 450  gr ağırlığında. Bebeğiniz hızla kilo almaya ve güçlenmeye devam ediyor.  

Gözleri gelişimini tamamladı, ancak göze rengini veren iriste pigmentler henüz oluşmadı. Bebeğiniz güçlendikçe ve hareketlendikçe sizi daha sert tekmelemeye başlıyor. Zaman zaman canınızı acıtabilir. Bebeğinizin pankreası da büyük oranda geliştiği için insülin hormonunu üretmeye ve şekeri karaciğerde depolamaya başladı.
 
Sizdeki değişiklikler;

Bu haftaya kadar yaklaşık 6-7 kilo almış olabilirsiniz. İştahınız gün geçtikçe artabilir‚ ilerleyen haftalarda daha hızlı kilo alacağınız için beslenmenize dikkat etmelisiniz.
Rahminiz büyüdüğünden dolayı karın içinde bulunan diyaframa baskı yapmaya başlar ve bu da sizde nefes darlığına yol açabilir. Rahminiz büyüdüğünden dolayı idrar torbası üzerine baskı yapmaktadır‚ bu da çok sık tuvalete gitmenize neden olacaktır. Bu dönemde bacaklarınıza kramplar girebilir. 

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR