Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 21. Hafta


20. Hafta 22. Hafta
Hamileliğinizin bu dönemine kadar ortalama 5-7.5 kilogram almanız normaldir.
Bu hamilelik haftasından itibaren, özellikle akşamları, ayak ve ayak bileklerinizde şişmeler hissedebilirsiniz. Bu şişmelerin nedeni; büyüyen uterusun yani rahimin kanı bacaklarınızdan kalbe geri götüren toplardamarlara bası yapmasıdır.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Hamileliğin yirminci haftasından sonra, bebeğinizin hızlı büyüme ve uzama dönemi yavaşlamaya başlar. Bundan sonra bebeğinizin kilosu artmaya başlayacaktır. Bu haftadan itibaren bebeğinizin gelişimi daha yavaş olacaktır.

Hamileliğin bu haftasında; bebeğinizin bacakları vücuduna göre normal orana gelir. Ayrıca bu haftalara kadar amnion sıvısı içerisinde daha rahat ve bol alanda duran bebeğiniz artık oturma pozisyonuna dizlerini kırarak gelebilecek ve genellikle baş aşağı olacak şekilde dönecektir.

Sizdeki değişiklikler;

Hamileliğinizin bu haftasında, karnınız kaşınarak kimi zamanda çatlayarak büyümeye devam eder. Bu konuda rahatlamanın en iyi yolu düzenli olarak krem kullanmaktır. Bu şekilde cilt çatlaklarından önemli oranda korunmuş olursunuz.

Ayrıca hamileliğinizin yirmi birinci haftasına kadar 5-7‚5 kilo almış olabilirsiniz. El ve ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Bel ve sırt ağrılarınız artabilir bunun için masaj ve sıcak kompleks teknikleri kullanabilirsiniz. Bu hafta tansiyon sorununuz ise biraz daha sakinleşecektir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR