Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 20. Hafta


19. Hafta 21. Hafta
Yirminci hafta ile birlikte hamilelik süreci yarıya ulaşmış olur. Fakat bebeğinizin doğumu için bu kadar daha beklemeniz gerekecek. Ayrıca bu hamilelik haftasından itibaren göbeğinizle pubis arasında kalan orta hat çizgisi koyulaşmaya başlar, kalıcı değildir, bu çizgi doğum sonrasında tamamen kaybolacaktır.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bu hafta sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 16-17 cm, ağırlığı ise 280-300 gramdır. Bebeğinizin beyni ve duyu organları gelişmeye başlar. Hamileliğinizin bu haftasında bebeğinizin işitme, tatma, koklama, görme ve dokunma duyuları harekete geçmiştir. Işık yandığında ya da direk güneş ışınları alındığında kaşlarını oynatarak ya da gözlerini kırparak ışığa karşı tepkili olduğunu gösterir.

Bebeğiniz dışarıdan gelen yüksek seslerden de korkarak tepki verir. Ayrıca bebeğinizin vücudunu lanugo adı verilen ince tüyler kaplamıştır. Bu tüyler en çok yüz ve boyun bölgesinde bulunur.

Bu hafta da cinsel organlar artık iyice görülebilir. Kalp atışları hızlıdır. Hamileliğin yarısı olan yirminci hafta da bebeğiniz çok hareketlenmiş olur. Saatte en az beş-altı kez hareket edebilir.

Sizdeki değişiklikler;

Bu haftalarda enerjik, aktif ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Sırt ağrılarınızı azaltmak için ergonomik koltuk veya arkalıksız bir tabure kullanabilirsiniz. Bu dönemlerde uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yatarken belinize küçük bir yastık koymanız da sizin için faydalı olacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR