Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 17. Hafta


16. Hafta 18. Hafta
Bebeğinizin hızlı büyümesiyle birlikte‚ sizin de karnınız belli olmaya özellikle kalça ve bacaklarınız genişlemeye başlar. Bu hafta bebeğinizin cildindeki yağlanmaya paralel‚ sizin de cildinizde yağlanma ve sivilcelenme görülebilir. 

  Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğiniz ve plesenta bu hafta yaklaşık aynı boyutlardadır. Şu anda 11-12 cm boyunda ve yaklaşık 100-120 gr ağırlığında. Bebeğiniz cildi bu haftalarda yağlanmaya başlar. Yutma, emme, göz kırpma ve nefes alma gibi eylemleri artık rahatlıkla yapabilmektedir.

Bebeğinizin solunum sistemi rahatlıkla çalışmaktadır ve hatta soluk alıp verme egzersizlerine başlamıştır. İçinde yüzdüğü amniyon sıvısını akciğerlerine çekmekte ve geri vermektedir. Bu ilkel solumadır. Bebeğin doğum sonrası normal nefes alıp verişini sağlayacak sistemlerin olgunlaşması için gereklidir. Bebeğinizin kalbi günde yaklaşık 25-30 litre kan pompalamakta ve dakikada 120-180 atmaktadır. Yetişkin bir insanın kalp atışının yaklaşık iki katıdır.

Sizdeki değişiklikler;

Bebeğinizin büyümesiyle birlikte karnınız daha da belirginleşmeye başlıyor. Bu haftaya kadar yaklaşık 2-3 kilo almanız normaldir. Vücudunuz genişlemeye başlar özellikle kalça ve bacaklarda genişleme daha fazla hissedilir. Bu hafta bebeğinizin cildindeki yağlanmaya paralel‚ sizin de cildinizde yağlanma ve sivilcelenme görülebilir. Göğüsleriniz süt bezleri yoğun olarak çalıştığı için büyümeye devam etmekte ve mavi damarlar belirginleşmeye başlamıştır.

Kan dolaşımınız arttığı için burun tıkanıklığı ya da burun kanamaları olabilir. Metobolizma hızınız eskiye göre iki kat daha fazla çalıştığı için terleme ya da sıcak basması olabilir. Eklemlerinizde gevşeme arttıkça bel ve sırt ağrılarınız olabilir. Karnınızın büyümesi karın ve kasık ağrılarına neden olabilir. Bu haftalarda down sendromu açısından son derece önemli olan üçlü tarama testi yapılabilir. Bu test için ideal zaman aralığı 16-20. haftalardır. 

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR