Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 13. Hafta


12. Hafta 14. Hafta
13. hafta ilk üç aylık döneminizi tamamlayacağınız son haftadır. Bu haftadan itibaren kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. 13. haftadan sonra artık düşük riskiniz eskisinden çok daha azdır.  Elbette ki hamileliğin son anına kadar dikkatli davranmanız gerekir. Ancak düşük ihtimali azaldığı için biraz rahatlayabilirsiniz.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğinizin gözleri daha önce birbirinden uzakken bu hafta birbirine yaklaşmaya başlar, kulaklar normal yerlerine doğru ilerler ve bebeğinizin yüzü normal insan yüzüne benzemeye başlar. Ayrıca bu haftadan itibaren bebeğiniz karaciğeri safra üretimine başlar. Akciğerleri ise henüz hava ile dolu olmasa da bebeğiniz bu haftalardan itibaren solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştır.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu 7-9 cm ve ağırlığı 16-26 gramdır. Bebeğinizin el ve ayak parmakları tamamen oluştuğu için hareketlenmeye de başlayacaktır hatta parmağını bile emebilir. Kasları ve eklemleri güçlendiği için çeşitli hareketlerde yapabilir. Yani bebeğinizin bu hafta sonunda tüm organları gelişmiş ve fonksiyonlarını yerine getiriyor olacaktır.

Sizdeki değişiklikler;

Hamileliğin zorlu ilk üç aylık döneminin ardından gelen ikinci üç aylık döneme yaklaşılmıştır. Bu döneme hamileliğin balayı dönemi denebilir. Tekrar kendinizi enerjik hissetmeye başlarsınız. Çünkü hemen hemen tüm organlarınız hamileliğin ilk adaptasyonunu tamamlamıştır. Şimdiye kadar bulantı, kusma, sabah yorgunluğu gibi nedenlerle kilo alamamışsanız artık kendinizi daha iyi hissetmeye ve kilo almaya başlayacaksınız.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR