Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 12. Hafta


11. Hafta 13. Hafta
Bu haftadan itibaren düşük riskiniz en aza indiği için yakınlarınızla hamileliğinizi paylaşabilir‚ birlikte hayallere dalabilirsiniz.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğiniz hızla gelişmeye devam ediyor. Şu anda 6-7 cm boyunda ve yaklaşık 9-14 gr ağırlığında. Her hafta yaklaşık iki kat hızla büyüyen bebeğinizin yüzü  insan görünümünde.

Bebeğinizin ağzının içinde üst damak birleşmeye başladı. Ağzını açıp‚ amnio sıvısından içebilir‚ ses telleri geliştiği için ses çıkarabilir. Cildinde kıl kökleri oluşmaya başlamıştır. Karın boşluğunda ise bağırsaklar karın içine girmiştir ve hareketleri başlamıştır.

Karaciğer safra salgılamaya başlar ve salgılanan safra, safra kesesinde depolanır. Tiroid ve pankreas gelişimini tamamlar. Sinir sistemi ve kas sistemi sağlamlaşmaya başlamıştır. Cinsel organlar artık iyice belirginleşir. Bu haftadan itibaren çok keskin gözler bebeğinizin cinsiyetin size söyleyebilir.
 
Sizdeki değişiklikler;

Bu haftadan itibaren  1-2 kg almaya başlayabilirsiniz. Hamilelik sonrasında kilolarınızı dert etmemek için bu dönemde sağlıklı beslenmeye özen göstermeli‚ fazla kilo alımına neden olacak tatlıları ve karbonhidratları dengeli tüketmeye dikkat etmelisiniz.
Bu haftadan itibaren bulantı, kusma ve aşerme şikayetleri kaybolacaktır.
 
Rahimde büyüyen bebek‚ karın içinde yukarıya doğru uzanacağı için mesanenizdeki ağırlık azalmaya başlar ve sık tuvalete gitme ihtiyacınız azalır. Bu hafta da en sık karşılaşılan şikayetler baş ağrısı ve baş dönmesidir. Bir diğer konu da hemoroit ve kabızlık. Kan basıncı ve hormonların etkisi ile hemoroit sorunu ortaya çıkabilir fakat gebelik sonrası kaybolur. Kabızlığı en aza indirmek için bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin‚ günlük egzersizlerini ihmal etmeyin.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR