Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çocuklarda ayrılık korkusu


Çocuklarda ayrılık korkusu; ailede çok bağlandıkları kişilerden, özellikle annelerinden ya da ailenin diğer bireylerinden uzak kalmak istememeleri olarak tanımlanır.

Genellikle çocuklarda bir yaş civarında görülen ayrılık korkusu, yaş ilerledikçe azallır ve dört-beş yaşında tamamen geçer.

Çocuğunuz 4-5 yaşını gelmesine rağmen ayrılığa bir yaşındaki kadar tepki gösteriyorsa ya da daha önce bu korkularını atlatmışken, tekrar ayrılık korkuları başlamışsa seperasyon anksiyetesi akla gelir. Bu durum genellikle 4 yaşından önce gözlenememektedir. Teşhis için belirtilerin en az bir ay sürmesi gerekir.

Ayrılık korkusu 18-30 aylık bebeklerde normal olarak görülebilen bir durumdur. Çünkü bebekler yabancı birisiyle annesini birbirinden kesin bir biçimde ayırabilir. Annenin ortamda olmaması ya da görüş alanının dışında olması halinde ortaya çıkan duygusal tepkiler‚ anneyi tekrar gördüğünde ortadan kaybolur. Özellikle çocuklar 2 yaşındayken ayrılık korkusu artabilir ve bu çok normaldir. 

Çocuğunuzun ayrılık korkusunu aşmasında yardımcı olabileceğiniz davranışlar nelerdir?
 
Çocuğunuzun ayrılık korkusuyla başa çıkabilmesine yardımcı olmanın ilk adımı, onu önceden bu duruma hazırlamaktır. Örneğin; günlük bir işiniz için dışarı çıkacağınız ve çocuğunuzu bir başkasıyla bırakacağınız zaman çocuğunuza bu durumu açıklamanız onun ayrılık korkusunu yenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocuğunuzu bıraktığınız kişinin ona karşı tavrı da çok önemlidir. 

Yapmanız Gerekenler
  • Çocuğunuzu daima sevginizi gösterin.
  • Çocuğunuz, sizden ayrılırken, durumu sakin bir şekilde kabulleniyorsa onu ödüllendirin
  • Bazı sınırlar koyun.
  • Çocuğunuzun sizden ayrı vakit geçirmesine destek olun.
  • Eğer çocuğunuzun görüş alanında değilseniz onunla konuşun.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR