Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu neden olur? Tedavisi nasıldır?


Bebeklerde ve çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlardan biri de bağırsak enfeksiyonudur. Bağırsak enfeksiyonlarına yol açan başlıca sebepler, ağız yolu ile vücuda giren mikroplar, bakteriler, virüsler, parazitlerdir. Bağırsak enfeksiyonunun belirtileri genellikle yüksek ateş, ishal, kusmave halsizlikdir. Bazı durumlarda bağırsak enfeksiyonları bebekte hayati tehlikeye de yol açabilir.

Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu hastalığından sonra en çok görülebilen vakadır. Bağırsak enfeksiyonu geçiren bebeğin kakası genellikle kanlı, sümüksü veya mukuslu denilen koyu renk ve kötü kokulu olabilir. 

Bağırsak enfeksiyonuna yol açan diğer sebepler ise; kullanılan hijyen edilmemiş biberonlar, emzikler, ağıza götürülen oyuncaklardır. Bunlara ek olarak, yere düşen herhangi bir nesneyi bebeğin ağzına götürmesi veya hasta birinin bebeği öpmesi de bağırsak enfeksiyonuna neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonunun erken teşhisi ve tedavisi büyük önem taşır.

Tedavisi
Öncelikle anneler bebeklerinde bağırsak enfeksiyonu şüphesi duyduklarında doktora başvurmalı ve doktorun izleyeceği tedaviyi yöntemini uygulamalıdır. Ayrıca bağırsak enfeksiyonu sırasında, bağırsakta çok fazla su kaybı olacağı için bebeğe bol sıvı vermek gerekir. İshal olan ve kusan bebeğin sıvıyla beslenmesi tedavinin en önemli parçasıdır. İshal ve kusmanın sayısı az dahi olsa çocuğu bol sıvı ile beslemek gerekir. Yani su kaybını önlemenin en önemli yolu çocuğu ağızdan sıvı gıda ile beslemektir.

Ağızdan gıda almak istemeyen bebeğin böyle bir durumda hemen hastaneye götürülmesinde yarar vardır. Bu durumda bebeğe serum verilmesi gerekebilir. Genellikle de serumdan sonra bebeğin durumu düzelir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR