https://www.facebook.com/v2.3/dialog/oauth?client_id=840747115991337&state=27f60cb62ab776bd9457295ae52449e7&response_type=code&sdk=php-sdk-5.0.0&redirect_uri=http%3A%2F%2Fwww.cocukgelisimi.com%2Ffacebooklogin%2Fweb_login&scope=public_profile%2Cpublish_actions%2Cemail">facebook ile bağlan
 • Üye Ol
 • Üye Giriş

 • Henüz üye olmadınız mı ?
  Üye olmak için tıklayınız

  Çocuk Gelişimi

  HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

  Bebek yataktan düşerse ne yapılmalı?


  En çok korktuğumuz ve paniklediğimiz zamanlardan birisi de bebeklerimizin başına olmadık işler gelmesidir. Bu tarz durumlarda çok korkar ve ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. İlk yapılması gereken şey sakin olmak ve durumu anlamaktadır.

  Bebeklerde yataktan veya yüksek bir yerlerden düşme olasılığı, hareketlenmeye ve dönmeye başladıkları zaman daha da artar. Özellikle ilk düşüşler, bebeğin ilk dönmesini gerçekleştiği ve ebeveynler tarafından bunun bilinmediği evrede gerçekleşebilir.
   
  Eğer bebeğiniz yataktan düştüyse, düştüğü mesafe çok önemlidir. Eğer bebeğinizin düştüğü mesafe 50 cm’nin üzerinde ise, bebeğinizin zarar görme ihtimali yüksektir. 50 santimin altında ise, bu durumda ilk sorulacak soru bebeğinizin ağlayıp ağlamadığıdır. Bu durumda bebeğinizin ağlaması ve kusması normaldir. Çünkü bebekler ağlamanın şiddetinden dolayı kusabilir. Bebeğinizin kusması, bir kafa travması geçirdiği anlamına gelmez, bu yüzden hemen endişelenmeyin. Eğer bebeğinizi kucakladıktan sonra ağlaması kesiliyorsa, bu ağlamayı normal kabul edebilirsiniz.

  Bebeğiniz düştükten sonra yapacağınız ilk muayene önemlidir. Bebeğinizin üzerindeki giysileri çıkartıp ve neresinin üzerine düştüğünü gördüyseniz oraya yoğunlaşarak kontrol etmelisiniz. Eğer bebeğinizi düşerken görmediyseniz, kafasından başlayarak kolları, köprücük kemikleri, vücudun diğer yerleri ve bacaklarına parmaklarla dokunarak, elleyerek hassasiyet olup olmadığına bakmalısınız.

  İlk muayenenizde bir şey görmeyebilirsiniz.  Ancak daha sonra, özellikle de kafa vuruşlarında darbe alan bölge morarmaya başlayabilir ve böyle bir durumda bu bölgeye soğuk kompres uygulamak gerekebilir. Soğuk kompres uygulamak, deri altı kanamasını durdurur ve morluğun ilerlemesini engeller.
    
  Eğer bebeğinizin genel halinde uykuya eğilim, kolunu bacağını oynatmama, herhangi bir yerinde güçsüzlük, dalgınlık gibi durumlar gözlemliyorsanız, acil olarak doktorunuzla görüşmeli ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürmelisiniz.

  ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

  İLGİLİ YAZILAR