Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler


Bebekler doğduktan sonraki ilk haftalarda idrar torbaları küçük olduğu için altlarını sıklıkla ıslatırlar. Bu yüzden ilk birkaç hafta bebeğinizin bezini sıklıkla değiştirmeniz gerekir. Uzun süre ıslak ya da kirli bırakırsanız‚ bebeğinizin cildi tahriş olup zarar görebilir.

Bebek bezi değiştirilirken dikkat etmeniz gerekenler;
  • Bebeğinizin bezini değiştirmeye başlamadan önce her şeyin elinizin altında olduğuna emin olun.
  • Ellerinizi bez değiştirmeye başlamadan önce mutlaka yıkayın.
  • Bebeğinizin altını değiştirirken onun için eğlendirici şeyler bulun. İçi doldurulmuş ve karyolanın üzerine sarkan, oyuncaklar, müzik kutusu, mekanik oyuncaklar bez değiştirirken size yeterli zamanı kazandıracak her şeyden faydalanabilirsiniz. Ancak pudra veya losyon şişelerini bebeğinizin eline vermeyin, daha büyük bebekler bunları ağızlarına götürebilirler.
  • Bebeğinizin bezini bez değiştirme masasının dışındaki bir yerde değiştiriyorsanız koruyucu bir bez bulundurun. Bezini nerede değiştirirseniz değiştirin bebeğinizi yalnız bırakmayın.
  • Bebeğinizin bezini değiştirirken bezi hemen çıkarmayın. Önce duruma bakın ve dışkı varsa bezle bir kısmını temizleyin. Bebeğiniz erkekse bezi penisin üzerinden bağlayın. Bezin kirlenmemiş tarafı yukarı gelecek ve koruyucu bir yüzey oluşturacak şekilde bebeğinizin alt kısmından katlayın ve ön tarafını sıcak su veya temizleme bezi ile temizleyin ve tüm kıvrımlara ulaşmaya çalışın. Sonra bebeğinizin bacaklarını kaldırın, poposunu temizleyin. Kirlenmiş bezi kaydırarak bebeğinizin altından uzaklaştırın ve bacakları serbest bırakmadan önce temiz bezi bebeğinizin altına koyun. Su kullandıysanız bebeğinizi hafif dokunuşlarla kurulayın. Daha sonra bebek bezini yerleştirin. Bezin üzerindeki yapışkan kısımların bebeğinizin derisine yapışmamasına dikkat edin. Bezlerdeki koruyucu pantolonlar sızıntı olmaması için bebeğinizin vücuduna sıkıca oturmalıdır. Fakat bebeğinizin cildini tahriş edecek kadarda sıkı olmamalıdır. Erkek bebeklerde bezi penis aşağıya bakacak şekilde yerleştirirseniz ıslaklık bebeğinizin iç çamaşırına ve giysilerine kadar yayılmayacaktır. Eğer bebeğinizin göbek kordonu tam olarak düşmemişse bu bölgenin havayla temas etmesi ve ıslak kalmaması için bezi aşağıya doğru katlayın.
  • Kirli bezi hijyene uygun bir şekilde çöpe atın.
  • Bez değiştirme işlemi bittikten sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR