Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebeğim yeterince emiyor mu?


Anneler bebeklerinin ilk aylarında yeterince beslenip beslenmediklerine dair endişe duyarlar. Bebeklerinin emzirme esnasında ne kadar süt emdiklerini göremedikleri için hep aç kaldığını düşenebilirler.


Aynı zamanda annenin yaşadığı en büyük endişelerden biri de sütünün yeterli olup olmadığıdır. Anne sütünün yapımı ve salgılanması bebeğin emme sayısı ve emme gücü ile doğru orantılıdır. Bebeğiniz memeyi ne kadar sık ve güçlü emerse‚ beyniniz o kadar fazla süt üretilmesi için komut verir. Sütünüzü artırmanın bir diğer yöntemi de yüksek oranda sıvı tüketimidir.

Bebeğinizin yeterince emdiğini ve doyduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bebeğinizin emme sonrasında; emme-yutması yavaşlamışsa, rahat görünüyorsa, uykuya daldıysa‚ meme başını kendiliğinden bıraktıysa ya da memenizle oynamaya başladıysa doymuş demektir.

Doymuş bir bebek genellikle sakin ve huzurludur‚ emdikten sonra yaklaşık 2-3 saat uyur. Günde 7-8 kez bezini kirletir. İdrarı genellikle açık sarı renklidir. Cildi parlak ve gergindir. Teninde‚ buruşukluk, kuruma görülmez. Ayda en az 500 gram kilo almaktadır. Doğumdan sonraki 10 - 15 günde doğum kilosuna ulaşır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR