Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Bebe yağı alırken nelere dikkat etmeli? En sağlıklı ve faydalı bebe yağı hangisi?


Hepimiz bebeklerimiz için elimizden gelenin en iyisini, en doğalını, en safını, en kalitelisini istiyoruz. Bu nedenle onların daha ilk aylarından itibaren kullanmaya başladığımız bebe yağlarının ciltlerine uygun olup olmadığını mutlaka sorgulamalıyız, özellikle de cildimizin en büyük organımız olduğunu göz önünde bulundurursak.

Mineral yağlar mı? Bitkisel yağlar mı?

Bebe yağlarını temelde mineral ve bitkisel olarak iki ana sınıfa ayırabiliriz. Şu anda piyasada satılan ürünlerin büyük bir çoğunluğunu mineral yağlar oluşturmaktadır. Bu yağların temel içeriği iki maddeden oluşur, petrol türevleri ve parfüm. Evet, yanlış duymadınız, mineral yağlar petrolden benzin üretim sürecinde ortaya çıkan yan ürünlerdir. Dolayısıyla bol ve uygun fiyattan elde edilebilirler ve bu nedenle kozmetik endüstrisinin temel hammaddelerindendir. Herhangi bir kozmetik üründe mineral yağ kullanılıp kullanılmadığını anlamak içerikleri incelemelisiniz. Mineral yağ yerine deobase; liquid (sıvı) paraffin, liquid petrolatum, paraffin oil, paraffinum liquidum, prolatum oil, petroleum yazıyor olabilir.

Her ne kadar kozmetik endüstrisi için üretilen mineral yağlar çeşitli süreçlerden geçip rafine edilseler de bu ürünlerin güvenliği konusunda birçok soru işareti var. Kozmetikte kullanılan mineral yağlar ile kanser arasında henüz çok güçlü bir ilişki bilimsel olarak olarak kanıtlanmamıştır ancak bu durum bu yağları güvenle kullanabileceğimizi göstermez. Bir zamanlar bebekler için sıklıkla kullanılan talk pudrasının tehlikeli bir kanserojen olduğunu yıllar sonra öğrendik.


ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR