Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Yenidoğan Sünneti nedir?


Yeni anne-baba olmuş çiftlerin akıllarını kurcalayan önemli bir soru da 'Oğlumu ne zaman sünnet ettirmeliyim?' dir. Bir kısım anne-babalar ' Sünnet Düğünü ' seromonisini yaşamak için oğullarını 5-12 yaş arasında sünnet ettirmeyi  istemektedir. Ancak son yıllarda, bebeklerini doğumdan birkaç gün sonra sünnet ettirmeyi isteyen anne-babaların sayısında da artış yaşanmaktadır.

Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

Yenidoğan sünneti, eğer bebeğiniz prematüre doğmamışsa veya hasta değilse, ailede hemofili hastalığı geçmişi yoksa ya da hipospadias gibi doğuştan penisi anomolisi yoksa yenidoğan sünneti uygulanabilir.

Yenidoğan sünnetini, çoğunlukla bebeğiniz doğduktan 24-48 saat sonra; sünnet olmasına engel bir durum yoksa doğduğu hastanenin ameliyathanesinde bir ürolog tarafından yapılır ve yaklaşık 15-20 dakika sürer.

Bebeğinizin sünnet esnasında acı duymaması için, operasyon yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Genel anestezi uygulanmayacağı için bebeğinizin sünnet öncesinde aç kalmasına gerek yoktur, operasyon sonrasında da bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Yenidoğan sünnetinin avantajları nelerdir?
 
  • Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyon riski azalır. Bilimsel çalışmalarda; sünnetsiz çocukların idrar yolu enfeksiyonuna, sünnetli olan gruba oranla 8-20 kat daha fazla yakalandığı belirlenmiştir.
  • Sünnet çok erken bir dönemde yapıldığı için, sünnet derisindeki damarlar çok incedir ve bu nedenle belirgin kanama hemen hiç görülmez.
  • Sünnet sonrası bakım oldukça kolay ve iyileşme de çok hızlıdır.
Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

Sünnet sonrasında doktorun belirlediği antiseptik kremler günde 4-5 defa sünnetli bölge üzerine sürülür ve üzeri kirlenmeye veya yapışmaya karşı steril gazlı bezle örtülür. Sünnet sonrası herhangi bir ağrı kesiciye yada antibiyotik tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR