Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Küçük çocuklarda öfke nöbetlerini kontrol altına almak için 10 öneri


Çocuklarımızın büyümesini izlemek biz ebeveynler için büyük bir zevk. Özellikle de yürümeye ve konuşmaya başlamaları ile gerçekten keyifli ama bir o kadar da zorlu bir dönem başlar. "Toddler" yani 1-3 yaş arası çocuklarda bu dönemde tutturma ve öfke nöbetleri sıkla görülür. Özellikle de yabancıların yanında dışarıda bu nöbetlerle karşılaştığımızda bizler de sakin kalamayıp durumu daha da zorlaştırabiliyoruz. Pek de eğlenceli olmayan bu durumlarla baş etmek, hatta önlemek için bazı önerilerimiz var.

1- Tutarlı olun

Bunu büyük ihtimalle biliyorsunuzdur. Küçüklerimizin öfke nöbetleri genellikle birşeyi yapmalarına veya almalarına izin vermediğiniz, veya istemedikleri birşeyi yapmalarını istediğimizde (mesela oyun parkından eve dönmek gibi) ortaya çıkar. Böyle durumlarda kuralları peşinen belirlemeniz faydalıdır. Örneğin parka gitmeden önce çocuğunuza parka gideceğinizi ve eve dönme zamanı geldiğini söylediğinizde parktan ayrılacağınızı, karşı koymalarının bunu değiştirmeyeceğini söyleyin. Sonra eve gitme saati geldiğinde 5 dakika için bile olsa sizi biraz daha kalmaya ikna etmelerine izin vermeyin.Ya da bir gün yemeklerini yere atmalarına göz yumup, ertesi gün aynı şeye kızmayın. Zaman içerisinde çocuğunuz kendisinden beklenen davranışın ne olduğunu anlamaya başlayacaktır.

2- Herkes aynı dili konuşsun

Anne, baba, anneanne, babaanne, bakıcı, kısacası çocuğunuzla ilgilenen herkesin aynı dili konuşması gerekir. Hepinizin aynı kuralları uygulaması ve kurallar bozulduğunda aynı şekilde aranması çocuğunuzun farklı kişilerle sınırlarını test etmeye çalışmasını önlemeye yardımcı olur.

3- Sakin olun

Çocuğunuz tutturmaya başladığında sizin de ufak çaplı bir patlama yaşamanız oldukça anlaşılır bir durum ama sizin bağırmanız, sinirlenmeniz veya ağlamanız durumu sadece kötüleştirecektir. Bu gibi durumların küçük çocuklarda normal bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve durumu büyütmeyin. İçinizden çığlık atmak gelse bile bunu çocuğunuza belli etmeyin, derin bir nefes alın ve öyle hissetmeseniz bile rahat bir tavır takının.  Sizin sakin kalarak çocuğunuza örnek olmanız oldukça önemli; sakin bir şekilde konuştuğunuzda çocuğunuzun bağırmayı kesme olasılığı var ama siz de bağırırsanız durum kontrolden çıkabilir.


ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR