Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Kardeşler arası kıskançlık- Neden oluşur ve nasıl önlenir?


Çocuğunuzun küçük kardeşini kıskanmasını nasıl engellersiniz?

İlk kızınız veya oğlunuz, o şu ana kadar evinizin gözbebeğiydi, tüm ailenin ilgi ve sevgisinin odak noktasıydı. Ama artık ilginize ve sevginize tamamen muhtaç minik bir bebek daha yolda ve onun bu gerçekle tanışması gerekiyor. Abi veya ablaların aradaki yaş farkı ne kadar olursa olsun küçük kardeşlerini kıskanmaları doğal bir durumdur. Bu durumda büyük çocuğun küçük kardeşiyle uğraşması, ona isim takması, onunla yarışması, oyunlarda itip kakması beklenebilir. Amaçları oyuncaklarını kıran, oyunlarını bozan veya anne-babasının ilgisini “çalan” kardeşlerinden bir nevi intikam almaktır. Dediğimiz gibi bu tamamen doğal bir durumdur ve küçükken anlaşamayan birçok kardeşin ilerleyen yıllarda çok yakın olduğu gözlemlenir. Kardeşler arasındaki bir miktar rekabetin çocukları gerçek dünyaya hazırladıklarını bile söyleyebiliriz.Eğer kıskançlık kontrol edilemez ise daha büyük olan çocuğunuz dikkatinizi çekmek için yaramazlık yapmaya veya gelişiminde gerilemeye dahi varan davranışlarda bulunabilir:
 
  • Uzun zamandır kullanmadıysa bile biberon isteyebilir,
  • Yürümeyi reddedebilir,
  • Lazımlık kullanmak yerine bezlenmek isteyebilir,
  • Kardeşinin yerine (ana kucağı, vb.) oturmak isteyebilir,
  • Siz emzirirken dikkatinizi çekmeye çalışabilir,
  • Hatta kardeşini çimdikleyebilir bile.
Çocuğunuz bunları yaparken sizi kızdırmayı göze alır çünkü ona kızıp azarlamanızı bile görmezden gelinmeye yeğler.  Çocuğunuz çimdiklemenin veya benzeri fiziksel hareketlerin bebeğin canını yaktığının farkında değildir ama bu davranışının sizin tüm ilginizi üzerine çekmeye yettiğini görür. Çocuğunuz anlık ilgi ile sevgiyi birbirine karıştırmaktadır.

Öncelikle bu durumda kalınca ne yapacağınızı düşünmeden önce kardeşler arasındaki kıskançlığı oluşmadan minimize etmek için ne gibi önlemler alabileceğinize bakalım.  
 

İLGİLİ YAZILAR