A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Filename: models/Content_model.php

Line Number: 390

Backtrace:

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/models/Content_model.php
Line: 390
Function: _error_handler

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/controllers/Home.php
Line: 73
Function: mostread

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/index.php
Line: 307
Function: require_once

Hamilelikte ilaç kullanımında nelere dikkat edilmeli? - Hamile, bebek, çocuk hakkında herşey

Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte ilaç kullanımında nelere dikkat edilmeli?


Hamilelik dönemi ve öncesinde, reçeteli veya reçetesiz satılan tüm ilaçları kullanmadan önce kullanılıp kullanılmayacaklarının araştırılması gerekir. Hamilelik dışında kullanıldığında hiçbir yan etkisi olmayan ilaçlar, hamilelik döneminde gelişmekte olan bebeğe zarar verebilmektedir.  Bu nedenle‚ hamilelikte ilaç kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.

İlaç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Son adet tarihinden itibaren 31. gün ile 71. gün arası bebek organlarının meydana geldiği dönemdir ve “teratrojen dönem” olarak adlandırılır. Çok acil bir durum dışında bu evrede ilaç kullanılmamalıdır.
  • Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Gerekli durumlarda asetominofen türevi ilaçlar doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.
  • Kabızlık için kullanılan ilaçlar, doğal yötemler ile kabızlık problem giderilemediği durumlarda doktora danışılarak kullanılabilir.
  • Gelişmekte olan bebek üzerinde, mide ekşimesi ve hazımsızlık için kullanılan ilaçların olumsuz etkileri görülmemiştir. Ancak bu tür ilaçların kullanımı da yine doktor kontrolünde olmalıdır.
  • Mide bulantısı için olan ilaçlardan kaçınmak gerekir. Bu ilaçlar gelişmekte olan bebeğin iskelet, dolaşım ve sindirim sisteminde anormalliklere neden olabilir.
  • Diyabet tedavisinde insulin kullanılabilir. Anne adayı hamilelikten önce OAD kullanıyor ise bu ilaçlar kesilerek insuline geçilmeli ve insulinin dozu hamileliğin ilerleyen aylarına göre doktor tarafından ayarlanmaldır.
  • Anne adaylarının yaklaşık %1-2’sinde astım vardır. Astım tedavisi için kullanılan ilaçların çoğunun güvenli olduğu düşünülmektedir ancak kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

İLGİLİ YAZILAR