Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte emniyet kemeri takılabilir mi?


Hamilelikte anne adaylarının emniyet kemeri takmaları kesinlikle gerekli ve faydalıdır, bir zararı yoktur. Ancak, yanlış yerden takılması durumunda sakıncalı olabilir. Emniyet kemerini bağlarken karnın üstünden değil‚ altından geçmesine ve kalçaların hizasında olmasına dikkat edilmelidir.

Hamilelik döneminde araç içerisinde kaza nedeniyle travmaya maruz kalan birçok anne adayı olmaktadır ve emniyet kemeri bu travmaları azaltmaktadır. Anne adaylarının‚ kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı açısından emniyet kemeri kullanımına özen göstermesi gerekir.

Öncellikle eğer aracı anne adayı kullanıyor ise aracın içine rahat bir şekilde yerleşmelidir. Direksiyon simidinin yüksekliği karın seviyesinde değil‚ göğüs seviyesine ayarlanmalıdır. Bu önlem, muhtemel bir çarpışma anında hava yastığı varsa, hava yastığının karna doğru değil‚ göğüs kafesine doğru açılmasını sağlayacaktır.

Hamilelikte karın büyüdükçe direksiyon ve büyüyen karın arasında yer daralacaktır. Buna çözüm olarak koltuğu mümkün olduğunca geriye alıp, aradaki boşluklar bir yastık yardımıyla doldurulabilir.
 
Emniyet kemeri arabaya binildikten sonra hemen takılmalıdır. Emniyet kemerinin üst noktasından omuz hizasına gelecek şekilde yükseklik ayarı yapılmalı ve uzun parça göğüs kafesinin üzerinden aşağı doğru gidecek şekilde ayarlanmalıdır. Üst parça asla koltukaltı bölgesine veya ileri hamilelik dönemlerinde karnın altına alınmamalıdır. Gerginliği normal bir harekete izin verecek şekilde yükseklik ayarıyla sağlanmalıdır. Alt parça ise bacakların üst kısmında ve karnın altında durmalıdır. Kafalık ayarı da boynu arkadan destekleyecek şekilde yapılmalıdır.

Emniyet kemeri her yolculukta kullanılmalıdır.
İster arka koltukta olsun, ister ön koltukta olsun, ister arabayı anne adayı kullansın, isterse başkası kullansın her zaman emniyet kemeri takılmalıdır. Bu, ufak bir mesafe için de olsa, doğum ağrıları için hastaneye gidilen bir yolculuk da olsa ihmal edilmemelidir. Hava yastığı hiçbir zaman emniyet kemerine bir alternatif olarak görülmemelidir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR