Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mıdır?


Hamilelik dönemi kadın hayatının en karmaşık dönemlerinden biridir. Psikolojik ve bedensel çok sayıda değişimin görüldüğü bu dönemde, kadının bazı alışkanlıkları da geçici bir dönem değişebilir ve cinsel yaşamdan bir süreliğine soğuyabilir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan anne adaylarında bu sürece uyum sağlama aşamalarında cinselliğe karşı soğukluk olabilir. Benzer bir şekilde erkekler de bebeğime zarar vereceğim korkusuyla, bebeğim bunu hisseder korkusuyla cinsel yaşamlarına ara verebilirler veya soğuyabilirler. Bu çok doğal ve aynı zamanda geçici bir süreçtir. Bu durumlarda çiftlerin birbirine açık, yardımcı ve anlayışlı olması sürecin daha kolay geçirilebilmesini sağlamaktadır. Çiftin zorlandığı durumlarda psikolojik destek alması ilişkinin geleceğinde sorunun devam etmesini engelleyebilir.
 
Hamilelik ilerledikçe anne adayının hormonal dengesinde de değişiklikler olmaktadır. İlk üç ay hamileliğin en zor geçirilen dönemiyken daha sonrasında anne adayı rahatlamaya başlayacaktır. Anne adayı, değişen hormon dengesi ile birlikte çok daha enerjik, mutlu ve heyecanlı olacaktır. Bu dönemler, kadınların gebelik döneminde libidosunun en yüksek olduğu dönemlerdir. Genital bölgedeki kanlanma artışı sayesinde daha kolay uyarılır ve daha kolay orgazma ulaşabilir. Bu libido artışı tamamen normaldir ve cinsel ilişkiye girmenin bu dönemde herhangi bir zararı olmadığı gibi ilişki sayısında da bir sınırlama yoktur. Çiftler, birbirinin ihtiyaç ve talepleri konusunda anlayışlı ve sabırlı davranarak, istediklerini yaşayabilirler.
 
Hamileliğin doğuma yakın zamanlarında da cinsel ilişkiye girilebilir. Burada en başta yaşanan sorunlardan biri bebeğin varlığından kaynaklanan cinsel birleşmede teknik yetersizlik olabilir. Bu sorunu cinsel birleşme pozisyonunda farklılık yaparak aşmak mümkündür ve bebeğe herhangi bir zarar verme olasılığı yoktur. Hamilelik normal seyrinde gidiyorsa ve herhangi bir problem yoksa hamileliğin sonuna kadar cinsel ilişki devam edebilir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR