Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte çatlaklar ve lekeler


Hamilelikte en sık karşılaşılan problemlerin başında çatlaklar ve lekeler gelir. Vücutta özellikle karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar, bazı anne adaylarında hiç olmazken, bazılarında ise çok belirgin çatlaklar oluşabilir. Beslenme düzenine dikkat edip, cilde gerekli özeni göstererek bu sorunları biraz hafifletebilirsiniz.

Çatlak nedir?
İnsan cildi çok esnektir. Ancak cilt kendi kapasitesinin üzerinde esnerse, o zaman cilt altındaki kolajen lifler yırtılır ve çatlaklar oluşur. Hamilelikte oluşan çatlakların nedenleri ise, hormonel değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlıdır. Hamilelik döneminde  kırmızı görünümde olan çatlaklar doğum sonrasında gümüşi bir renk alırlar ve malesef kalıcıdırlar. Karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde daha yoğun olmak üzere tüm vücutta çatlaklar oluşabilir.

Çatlaklar nasıl önlenebilir?
Hamilelikte çatlak oluşumu, genetik özelliklere ve kişinin kendi özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye çok değişkendir. Oluşan çatlaklar genellikle kalıcıdır, ancak erken dönemde uygulanacak bazı tedavi yöntemleri ile hafifletilebilir. Çatlakları tamamen engellemek mümkün değildir. Derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan genellikle bölgesel kullanılan ürünlerle çatlakların daha az oluşması sağlanabilir. Ayrıca çatlakları önlemek adına bol bol su içilmeli ve mümkün olduğunca E vitamin içeren besinler tüketilmelidir. Zeytinyağı, yumurta sarısı, balık, buğday, fındık, fıstık, badem, tahıllar, avakado, mısır yağı, ayçiçek yağı ve yeşil yapraklı sebzeler de bol miktarda E vitamini bulunur.

Hamilelikte cilt lekeleri neden oluşur?
Hamilelik, anne adayının tüm hayatını, bedenini etkileyen ve değiştiren bir dönemdir. Hamilelik lekeleri genelde 4. aydan sonra  ortaya çıkar. Bunda etkili olan sebep, östrojen hormonunda meydana gelen değişikliktir. Cilde rengini veren pigment hücrelerinin olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda oluşur. Hamilelikte oluşan cilt lekeleri çoğunlukla kendiliğinden geçmekle birlikte bazen de bitkisel yollar ve doğal çözümler ile kesin tedavi edilebilmektedir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR