Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 38. Hafta


37. Hafta 39. Hafta
Artık her an doğum olabilir ve doğum, zamanında olmuş bir doğum olarak kabul edilir. Çünkü istatistiklere göre doğumların ancak %5'i beklenen doğum tarihinde olmaktadır. Doğumların %60'ı ise beklenen doğum tarihinden 1 hafta önce veya sonra olmaktadır. Bu nedenle, on dakikada bir üç kez sancı giriyorsa ve her sancı elli saniye sürüyorsa gerçek doğum sancıları başlamış olabilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Hamileliğinizin38. haftasından sonra bebeğinizin hareketleri azalacaktır. Bunun nedeni ise amniyon sıvısının azalmasıdır.

Doğuma çok az kalmış olmasına rağmen, bebeğiniz kilo almaya devam eder. Bununla birlikte, cilt altında bulunan yağ dokusu da kalınlaşmaya devam eder. Erkek bebekler, kız bebeklere oranla daha fazla yağlanır.
 
Sizdeki değişiklikler;
Bu haftalarda ayaklarınızın şişmesi normaldir. Ancak elleriniz veya yüzünüzde herhangi bir şişme, sürekli veya şiddetli baş ağrıları, bulanık görüş veya gözlerinizin önünde benekler ya da karnınızın üst kısmında ağrı fark ederseniz, hemen doktorunuzu başvurmalısınız. Çünkü bunlar, preeklampsi adı verilen ciddi bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR