Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 36. Hafta


35. Hafta 37. Hafta
Bu haftadan itibaren doktor kontrollerinize haftada bir gitmeye başlıyorsunuz. Doğum yaklaştıkça endişeleriniz artabilir‚ doktorunuzla doğum yöntemini ve doğum esnasında yaşayacaklarınızı konuşmak sizi rahatlatacaktır.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bu haftadan itibaren bebeğinizin tüm organ ve vücut sistemleri gelişimlerini tamamladı. Yüzü ve vücudu yağ depolamaya devam ediyor. Bebeğiniz şu anda 46 cm ve yaklaşık 2750 gr ağırlığındadır.

Bebeğinizin kafası şekle girmiştir ancak rahat bir doğum olması için kafatası henüz sertleşmemiştir. Bebek doğum kanalına girdiği için başı sivrileşir‚ doğumdan birkaç gün sonra normal şekline dönecektir. Büyüdüğü ve doğum pozisyonuna girdiği için hareketlerinde zorluk ve yavaşlama olması normaldir.
 
Sizdeki değişiklikler;
Bu haftalarda  uykusuzluğunuz iyice artmış olabilir. Birçok anne uykusuzluğun doğum sonrası uykusuz gecelere hazırlık olduğunu söyler. Gece tuvalete kalkmalarınız rahminizin mesaneye bası yapmasından dolayı. Yatmadan bir saat önce sıvı tüketimini kesmeniz‚ gece idrara kalkma sayınızı azaltacaktır.
 
Bu haftadan itibaren doktorunuza her hafta gitmeniz gerekir. Doktorunuzla normal doğum ve sezeryan konusu hakkında konuşup birlikte karar vermelisiniz. Doğum yapacağınız hastanede doğum odanızı ve bebek bakım ünitesini görmeniz, doğum öncesi endişelerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR