Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 34. Hafta


33. Hafta 35. Hafta
Bebeğinizi kucağınıza almaya az bir zaman kaldı. Bebek odasında herşeyin hazır olduğundan emin olun ve hastane çantanızı şimdiden hazırlamayı ihmal etmeyin.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğinizin kafa kemikleri tamamen oluştu ancak kemikler hala yumuşaktır ve tamamen birleşmemiştir. Doğumda bebeğin kolayca rahimden çıkabilmesi için kafa kemikleri sonradan sertleşir. Bebeğiniz şu anda 44 cm ve yaklaşık 2275 gr ağırlığındadır.
 
Göz kapaklarını rahatça açıp kapayabilmektedir. Bebeğiniz dış dünyaya alışmak için nefes alıp verme egzersizlerine devam etmektedir. Bağışıklık sistemi hala gelişmektedir. Doğduktan sonra anne sütü bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olacaktır. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır.
 
Sizdeki değişiklikler;
Bu haftalarda sık sık idrara çıkabilirsiniz. Bebeğiniz doğum şeklini aldığı için kasıklarınızda bebeğin kafatasının baskısını hissedebilirsiniz. Oluşan baskı sık idrara çıkmanıza da sebep olmaktadır.
 
Yüz‚ el ve ayaklar ödem nedeniyle şişmiş olabilir. Bol sıvı tüketmeye devam etmelisiniz. Vücudunuz doğuma hazırlandığı için Braxton- Hicks kasılmaları devam etmektedir. Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden (adrenal) salgılanan hormonlar sizde süt üretimini başlatabilir. Doğuma kadar vitamin ve mineral alımını sürdürmek hem anne, hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Geceleri yaşadığınız uykusuzluk gündüz sizi yorgun ve stresli yapabilir. Gündüz açık havada yürüyüşlere devam edin‚ yatmadan önce ılık bir duş ve rahatlatıcı bir bitki çayı uyumanıza yardımcı olabilir.
 
Bu haftalarda doğum çantanızı hazırlamalı ve acil bir durum olması ihtimaline karşın, hastane güzergahını belirlemelisiniz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR