Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 33. Hafta


32. Hafta 34. Hafta
Bebeğiniz rahminizde büyürken, hayatınızda da pek çok şey değişiyor. Karnınızın büyümesi ile birlikte karnınızı rahat ettirecek bir pozisyon arayışına girebilirsiniz. Evinizde veya dışarıda yürürken göbeğinizin sürekli bir yerlere çarpması da en sık rastlanan durumlar arasındadır.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Hamileliğinizin bu haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 43 cm, ağırlığı 1900 gram kadardır. Bebeğinizin içerisinde bulunduğu amnion sıvısının en fazla miktara ulaştığı hafta otuz üçüncü haftadır. Bu haftadan sonra bu sıvının hafif azalması doğaldır. Ayrıca bu hafta beyin gelişimi ve bebeğinizin kafa çapı artar. Cildinin pembe renke dönmesini sağlayan yağ depolanması ise devam eder.

Sizdeki değişiklikler;
Hamileliğinizin 33. haftasında parmaklarınızda, bileklerinizde ve ellerinizde uyuşma görülebilir. Vücudunuzdaki diğer dokular gibi bu bölümlerde de sıvının tutulması söz konusu olabilir. Ayrıca bu haftada düzenli olarak yaptığınız yürüyüşler her gün biraz daha zorlayıcı olabilir. Bunun nedeni ise, relaxin hormonunun eklemleri doğuma hazırlama amacı ile gevşetmesidir.
 
Otuzüçüncü hafta bebeğinizin hızla kilo almaya başladığı bir dönemdir, aynı şekilde sizde de hızlı kilo artışı görülecektir. Dolayısı ile bel ve sırt ağrılarınız artabilir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR