Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 30. Hafta


29. Hafta 31. Hafta
Bu haftalardan itibaren kasılmalar yaşayabilirsiniz. Kasılmalarınız normaldir ve rahim ağzında açıklık olmaz.
 
Bebeğinizin gelişimi;
Bebeğinizin görüntüsü artık doğum sonrası kucağınıza alacağınız görüntüsüne çok yaklaşmıştır. Cildindeki lanugo adı verilen ince tüyler kaybolmaya başlıyor. Şu anda 40 cm ve yaklaşık 1350 gr ağırlığındadır.

Bebeğiniz bu dönemde oldukça hareketli‚ hareketlerini dikkatle kontrol etmeli ve uzun süre hareket etmemesi durumunda doktorunuza danışmalısınız. Bebeğinizin saç‚kaş ve kirpikleri oluşumunu tamamladı. El ve ayak parmaklarında tırnakları uzamaya devam ediyor. Erkek bebeklerin testisleri torbaya inmek üzeredir. Bebeğiniz kemik iliği alyuvar üretimine devam ediyor. Bu hafta ile birlikte gebeliğin önemli bir kısmını yani 4/3'ünü geride bıraktınız.
 
Sizdeki değişiklikler;
Bu haftalarda kilo artışınız hızlanacaktır. Bebeğinizin ağırlığının yanısıra üzerine bir de plasenta, amniyortik sıvı ve rahim ağırlığı da eklenmiştir. Bu haftadan itibaren kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalar normal olup rahim ağzında herhangi bir açıklık oluşturmaz.
 
Mide yanması‚ tansiyon‚ ödem‚ bel ve sırt ağrılarınızın olması çok normal. Hamileliğin zor dönemindesiniz. Ancak bebeğinizi kucağınıza almanıza az bir dönem kaldı. Hamileliğinizin keyfini çıkarmaya çalışın.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR