Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 14. Hafta


13. Hafta 15. Hafta
14. hamilelik haftasında, hamileliğin ikinci üç aylık dönemi başlar. Bebeğinizin boyu yaklaşık 9 cm, ağırlığı 45 gram kadardır. Hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan şikâyetlerin önemli bir kısmı kaybolmuş ve vücudunuz hamileliğe uyum sağlamıştır. Yorgunluğunuz devam ediyorsa istirahat etmeye devam etmelisiniz.
 
Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğiniz on dördüncü haftaya geldiğinde nefes alıp verme hareketlerine başlar. Nefes alıp vermesi hava ile değil amnion sıvısı ile olur. Bebeğiniz amnion sıvısını akciğerlerine alır ve sonra ağzından dışarı atar, bu şekilde solunum egzersizleri yapar.

Bu haftalarda bebeğinizin boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşmaya başlar. Ayrıca bebeğinizin sindirim sistemi sanki yediği yiyecekleri sindirir gibi hareket etmeye başlar. Bebeğiniz bu haftalarda başparmağını emebilir ve kemik iliği kan hücreleri üretir. On dördüncü haftada bebeğinizin cinsel organları tamamıyla gelişmiştir. Ancak ultrasonografi ile görülebilmesi henüz bu dönemde kolay değildir.

Sizdeki değişiklikler;

Bu haftalarda rahminizin üst kısmı kasık kemiğinin biraz üzerinde yer alır. Bu durum da göbeğinizde hafif bir çıkıklık olarak yansır. Bu görülebilir değişiklik sizi ve eşinizi mutlu edecektir.

Hamilelik hormonlarınız on dördüncü haftasında artık maksimum seviyeye ulaşmıştır ve bundan sonra daha fazla artış göstermezler. Bu da bulantılarınızın ve yorgunluk hissinizin kaybolacağı, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz anlamına gelir. Bu haftadan itibaren göğüs ve karnınızdaki toplardamarlar daha da genişler. Meme uçlarınız büyür ve rengi koyulaşmaya başlar. Meme dokusu emzirme için yapmaya başladığı hazırlıklarını hızlandırmaktadır. Bu nedenle karın kaslarında gevşeme, ciltte, kalça, karın, bacak ve göğüslerde çatlaklar görülebilir.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR