Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamilelikte 11. Hafta


10. Hafta 12. Hafta
Bebeğinizin hızlı büyümesiyle birlikte yavaş yavaş sizin de iştahınızda artmaya başlayacaktır. Bu dönemde dengeli beslenmeli ve tatlılara hayır demeyi öğrenmelisiniz. Vejeteryan diyeti uyguluyorsanız ya da demir eksikliğiniz varsa bu haftalarda doktorunuza danışarak ilave demir takviyesi alabilirsiniz.
 
 Bebeğinizin gelişimi;

Bebeğiniz hızla gelişmeye devam ediyor. Şu anda 4‚5-6 cm boyunda ve yaklaşık 7 gr ağırlığında. 11. haftadan itibaren bebeğinizin tüm organları gelişimini tamamladı.
 
Bebeğinizin göz kapakları hala kapalı‚ göz kapaklarının altında göz rengini belirleyecek iris tabakası oluşumuna devam etmektedir. Bebeğinizin elleri, parmakları ve topukları ayrılır. Saç ve tırnaklar uzamaya başlar. Henüz hissedemesenizde karnınızın içerisinde büyük bir hareketlenme başlamıştır çünkü bebeğiniz artık daha fazla beslenmekte ve aynı zamanda da sindirmektedir. Bu dönemde bebeğinizin idrar üretimi de artar ve dolayısıyla rahimde ki amniyo sıvısı da artar.  

Bu haftanın en önemli kontrolü ikili test uygulamasıdır. 11-14 hafta tarama testi olarak da bilinen ikili tarama testinde‚ bebeğinizin ense kalınlığı ultrasonda ölçülür ve beraberinde kanda ölçülen bazı maddelerle "Down sendromu" riski belirlenir.
 
Sizdeki değişiklikler;

Bu haftadan itibaren mide bulantılarınız ve kusmalarınız yok denecek kadar azalmaya başlıyor. Hormonlarınızı yoğun çalışması‚ saç ve tırnaklarınız daha hızlı uzamasına sebep oluyor. Bu haftadan itibaren büyümüş rahminizi karnınızın alt kısmına elinizi koyduğunuzda hissetmeye başlayacaksınız.
 
Rahminizin büyümesi bel ağrılarına neden olabilir. Gündelik yürüyüş egzersizleri ve mümkün olduğunca dinlenmek bel ağrılarınızı hafifletecektir. Otururken belinize yastık desteği koymanızın da faydasını göreceksiniz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

Hafta Hafta Hamilelik

Vücudunuzdaki değişimleri ve bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edin.

Hamileliğinizin haftasını İncele

İLGİLİ YAZILAR