Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Daha çabuk hamile kalmak için 8 ipucu


1. Sigarayı bırakın

Sigara içmek hem erkeklerde hem de kadınlarda fertiliteyi (doğurganlığı) azaltır. Ayrıca hamile kaldığınızda hala sigara içiyorsanız ya da sigara dumanına maruz kalıyorsanız bebeğiniz zarar görür. Anne ve baba adaylarının ikisinin de sigarayı bırakması en iyi seçenektir.

2. Egzersiz yapın

Sağlıklı bir şekilde egzersiz yapan fit bir vücut daha doğurgandır. Yine çift olarak daha aktif bir hayat tarzını benimsemeniz faydalı olacaktır. Spor yapamıyorsanız bile giderek tempo ve süresini artıracağınız yürüyüşler ile vücudunuzu dinç tutabilirsiniz.

3. Sağlıklı beslenin

Tükettiğiniz besinler ile doğurganlığınız arasında güçlü bir ilişki bulunuyor. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz hamile kalma şansınız o kadar artar. Sağlıklı beslenme erkekler için de sperm sayısı ve kalitesi açısından son derece önemli. Dengeli bir şekilde beslenmeye başlayarak hamileliğinizde ve emzirme döneminde, ve hatta hayatınızın geri kalan dönemimde de ihtiyacınız olan sağlıklı beslenme alışkanlığını da erkenden oturtmuş olursunuz.

4. Rahatlayın

Trafik, iş hayatı gibi problemlerle modern hayat oldukça stresli iken hamile kalmaya çalışmak stresinizi daha da artırabilir. Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftler mutlaka stres seviyelerini kontrol altında tutmalılar. Çiftlerin birbirlerine masaj yapması, nefes egzersizleri gibi yönemlerle hem vücut hem de ruhlarını dinlendirmeleri önerilir.


ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR