Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çok fazla oyuncak çocuğu şımartır mı?


Çocuğunuzu disiplin ederken‚ onun anlayabileceği sınırlar ve kurallar koymak önemlidir. Çocuğunuza oyuncak alırken de kurallar belirlemeli ve bu kurallara, hem kendinizin hem de çocuğunuzun uymasını sağlamalısınız.

Öncelikle, çocuğunuzun ihtiyaçlarını önem sırasına göre karşılamalısınız. Çocuğunuzda eksiklik hissi yaratmayacak şekilde gereksinimlerini karşılamalı, ancak her istediğini de elde edemeyeceğinin bilincinde olmasını sağlamalısınız.

Çocuğunuza ihtiyaç dışı eşyaları örneğin fazladan oyuncak ve kıyafetleri, çocuğunuzdan beklediğiniz olumlu davranışların ödülü olarak alabilirsiniz. Olumsuz bir davranış karşısında ise ödülü geciktirebilir ya da iptal edebilirsiniz.

Önemli olan‚ oyuncak ya da kıyafetin değerini kaybetmemesi için tutarlı ve kurallara bağlı olarak alınmasıdır. Bu ileride çocuğunuzun tatmin duygusunun gelişmesi içinde de faydalıdır. Çocuğunuza küçük yaştan itibaren istenilen her şeye sahip olunamayacağını ya da  bazı şeyleri elde etmek için beklenmesi gerektiğini öğretmeniz önemlidir. İstemediği kadar çok şeye sahip olan bir çocuğun tatmin duygusunun gelişmesi daha zor olacaktır.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR