A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Filename: models/Content_model.php

Line Number: 390

Backtrace:

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/models/Content_model.php
Line: 390
Function: _error_handler

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/application/controllers/Home.php
Line: 73
Function: mostread

File: /usr/www/users/uainte/__cocukgelisimi.com/index.php
Line: 307
Function: require_once

Çocuğumu ne zaman memeden kesmeliyim? - Hamile, bebek, çocuk hakkında herşey

Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Çocuğumu ne zaman memeden kesmeliyim?


Çocuğunuzu memeden kesmek hem siz‚ hem de çocuğunuz için önemli bir karardır. Bu kararı vermeden önce‚  kendinizi bu fikre hazırlamalı ve uygulamaya başladıktan sonra ise kararlı davranmalısınız. Aksi takdirde siz kararınızda tutarlı davranmazsanız‚ bu süreci her iki taraf için de zorlaştırırsınız.

Çocuğunuz ve sizin için en uygun zamana karar vererek bu işleme başlamalısınız. Çocuğunuzu 1 yaşına kadar emzirmeniz sağlıklı gelişimi için önemlidir. Bazı anneler bu süreyi çocuk 2 yaşına gelene kadar da devam ettirebilir. Bazı çocuklar ise‚ belirli bir süreden sonra kendiliğinden emmekten vazgeçebilir. 

Duygusal olarak rahat olduğunuz bir dönemde memeden kesme sürecine başlamalısınız. Stresli olduğunuz dönemlerde daha sabırsız, sinirli ve aşırı duygusal olabilirsiniz. Yaşadığınız stres çocuğunuza da yansıyabilir. Aynı zamanda‚ memeden kesme sürecine başlarken çocuğunuzun da rahat olduğu bir dönemi seçmelisiniz. Çocuğunuz hastayken‚ diş çıkartırken veya ateşli bir rahatsızlık geçirirken meme  emmeye en çok ihtiyaç duyacağı dönemdedir. Bu dönemler emzirmeden kesmek için uygun değildir.
 
Çocuğunuzu birden memeden kesmek‚ onun duygusal yapısını zorlayabilir. Birden kesmek yerine azaltarak kesmek daha doğru bir davranış olacaktır. İlk zamanlar‚ gün içerisinde ilgisini çekecek‚ onu oyalayabilecek birçok aktivite bulup‚ emmek istediği zamanlarda dikkatini farklı bir noktaya çekebilirsiniz ve sadece gece uyumadan önce emzirebilirsiniz. İlerleyen zamanda ise hem gündüz‚ hem gece emmesini tamamen bırakabilirsiniz.

ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

İLGİLİ YAZILAR