https://www.facebook.com/v2.3/dialog/oauth?client_id=840747115991337&state=bd24055e862af4145fb0cae9bbee3af7&response_type=code&sdk=php-sdk-5.0.0&redirect_uri=http%3A%2F%2Fwww.cocukgelisimi.com%2Ffacebooklogin%2Fweb_login&scope=public_profile%2Cpublish_actions%2Cemail">facebook ile bağlan
 • Üye Ol
 • Üye Giriş

 • Henüz üye olmadınız mı ?
  Üye olmak için tıklayınız

  Çocuk Gelişimi

  HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

  Ödül ve Ceza


  Çocuğunuz sosyalleşme sürecine girdiğinde, bazı davranışları çevresi tarafından onaylanırken, zaman zaman onaylanmayacak davranışlar da sergileyebilir. Ödül ve ceza bu sosyalleşme sürecinde çocuğunuzun davranışlarını pekiştirmesinde veya istenilmeyen davranışlarını azaltmasında kullanılan iki önemli yöntemdir.  

  6-12 yaşlarında çocuğun davranışları tam olarak şekillenmeye başlar. Bu yüzden, önemli olan, bu süreçte ebeveynleri olarak davranışlarınızdaki denge ve tutarlılıktır. Doğru zamanda, doğru ödül ve ceza yönteminin kullanılması çocuğun şekillenmesi açısından önemlidir.

  Ödül-ceza yönteminin bilinçli ve amaca uygun olarak kullanılması, çocuğunuzun benzer davranış modellerini artırmasıyla veya azaltmasıyla paraleldir. Anne ve babası olarak dengeli ve tutarlı olduğunuz taktirde, çocuğunuz uygulaması gereken davranış modelini içselleştirilecek ve yapması gerekenleri hayatının doğal seyri olarak algılamaya başlayacaktır.

  ziyaretcimiz bu makaleyi faydalı buldu. Siz bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Evet Hayır

  İLGİLİ YAZILAR