Henüz üye olmadınız mı ?
Üye olmak için tıklayınız

Çocuk Gelişimi

HAFTA HAFTA / AY AY BEBEK GELİŞİMİ
  • Hafta Hafta Hamilelik
  • Ay Ay Bebek Gelişimi

Hangi yaşlarda daha zor hamile kalınır? Riskleri nelerdir?


Günümüz kadını‚ ekonomik özgürlüğünü kazanması ile birlikte, daha geç yaşlarda evlenmeyi tercih etmeye başladı. Evlilik yaşı yükselmeye başladıkça‚ anne olma yaşı da artmaya başladı.  Ancak kadının yaşı ilerledikçe sahip olduğu yumurtaların sayısı azalmakta ve kalitesi düşmektedir.

Kadının ilk adet görmesi ile birlikte ömrü boyunca sahip olacağı yumurta hücresi yaklaşık 300.000 adettir. Her adet dönemi ile birlikte kadındaki yumurta rezervleri azalmaya başlar. Menopoza girmeye yaklaşmış bir kadında yaklaşık 1.000 adet yumurta hücresi vardır‚ ancak bu hücrelerin çoğu döllenecek kalite ve yeterliliğe sahip değildir. Kadının yaşı artıkça‚ yumurta kalitesi  düşer, bu da sperm tarafından döllenme kabiliyetlerinin azalmasına neden olur.
 
Kadınlar 20’li yaşlarındayken‚ düzenli korunmasız cinsel ilişkiye girmeleri halinde‚ aynı ay içerisinde hamile kalma şansı %20 dir. Bu oran‚ 30’lu yaşlarda % 15 ‚ 40’lı yaşlarda ise %5 e kadar inmektedir.

Doğurganlığı etkileyen bir diğer faktör ise‚ kadının menopoza girme yaşıdır. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 46-48 dir. Menopoz yaşında genetik çok önemlidir. Bir kadının menopoz yaşı genellikle annesininkine yakındır. Sigara içilmesi menopozu ortalama iki yıl öne alır. 

Kadının yaşı ilerledikçe hamile kalma şansı azalır. Bunun nedenleri;
 
  •  Yumurta sayısı ve kalitesi azalır.
  •  Yumurta kalitesinin düşmesiyle‚ düşük riski artar.
  •  Rahimde miyom tarzı yapısal sorunlar artar‚ rahme giden kan akımı azalır.
  •  Yumurta kalitesinin düşmesiyle‚ doğacak bebekte anormallikler olma riski artar.
Geç yaşta hamile kalan annelerin‚ gebelikte yaşayacağı riskler de artar.
 
  • Geç yaşta yaşanan gebeliklerde down sendromlu bir bebek doğurma riski de artar. Bu risk 20 yaşında yaklaşık 10.000’ de 1‚ 35 yaşında yaklaşık 1.000’ de 3‚ 40 yaşında ise yaklaşık 100’ de 1’ dir.
  • İleri yaş grubunda hamile kalan kadınlarda‚ yüksek tansiyon‚ şeker hastalığı‚ kalp ve damar hastalıkları riski de artmaktadır.

İLGİLİ YAZILAR